Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Głos Wielkopolski

Poznański miłośnik filmu odnalazł ślady Bonda w stolicy Wielkopolski


Narodził się na kartach powieści Iana Fleminga, a ostatnio grasuje w polskich kinach w filmie "Skyfall". Chodzi oczywiście o Jamesa Bonda, agenta Jej Królewskiej Mości. Choć bohater w swojej karierze zwiedził ponad 40 krajów, to nigdy nie trafił do Polski.

Tymczasem mało kto wie, że inny Bond pojawił się w polskim kinie już w 1930 roku. Co lepsze - ten był aktywny szczególnie w Poznaniu...

Kapitan Bond był amerykańskim lotnikiem. Razem ze swoimi kolegami walczyli przeciwko siłom sowieckim w ramach polskiej Eskadry Kościuszkowskiej. Oprócz tego kapitan Bond miał zamiar zaręczyć się z piękną Polką o imieniu Lili, ale, niestety, służba wzywa, więc zaręczyny trzeba przełożyć.
To punkt wyjściowy scenariusza filmu "Gwiaździsta Eskadra" w reżyserii Leonarda Buczkowskiego z Jerzym Kobuszem (Bond) i Barbarą Orwid w rolach głównych.
- Obraz kręcono w Poznaniu, ze względu na bliskość poligonu w Biedrusku oraz wsparcie 3. Pułku Lotniczego, z którego pomocą powstawały sceny lotnicze nad lotniskiem Ławica. Lwów skutecznie udawały tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich - opowiada Marek Szymański, autor książki o filmowych miejscach "Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale".

Premiera "Gwiaździstej eskadry" odbyła się w 1930 roku. Co ciekawe, scenarzysta Janusz Meissner oparł swój tekst na historii autentycznego lotnika Meriana Coopera. Tego samego, który po powrocie z walk do USA zamienił mundur na kamerę i nakręcił kultowego "King Konga".

 

żródło gloswielkopolski.pl
źródło zdjęć: Wikipedia