Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Polskie Radio

Zwiedzaj Mazowsze śladami filmowych bohaterów.
Samorządowcy z Mazowsza chcą wytyczyć filmowe szlaki turystyczne. Około 100 najważniejszych polskich produkcji powstało właśnie na Mazowszu - podkreślają.

- Urząd marszałkowski chce promować region pokazując krajobrazy, miasteczka i zabytki znane z filmów - mówi Wiesław Raboszuk członek zarządu województwa mazowieckiego.

Pierwszy klaps na planie "Ogniem i Mieczem" padł w 1997 roku w Sierpcu, rok później także w Sierpcu rozpoczęły się zdjęcia do "Pana Tadeusza". Zegrze kojarzy się z "Rejsem", Twierdza Modlin - to "CK Dezerterzy" i "1920. Bitwa Warszawska", a Łąck kojarzy się ze "Stawką większą niż życie".

Marek Szymański, autor książki "Polska na filmowo", podkreśla, że nawet seriale, których akcja dzieje się w określonym mieście, są realizowane na Mazowszu. Tak jest z serialem Ojciec Mateusz - zauważa Szymański. Kościół z ojca Mateusza mieści się w Gliniance - to drewniany kościół z XVIII wieku pod wezwaniem św. Wawrzyńca. W Gliniance kręcone są zarówno plenery zewnętrzne jak i sceny wewnątrz.

- Filmowcy wybierają plenery na Mazowszu ze względów praktycznych - tłumaczy Marek Szymański. - Tu jest całe zaplecze produkcyjne, jest wytwórnia i aktorzy - dodaje. Najbardziej lubiane przez filmowców plenery to: Czerwińsk nad Wisłą, Jeruzal, skansen w Nowej Suchej, Nowy Dwór Mazowiecki, Jabłonna, Płock, Podkowa Leśna, Radziejowice, Zalew Zegrzyński i Sierpc.

żródło: Polskie Radio