Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Rozmowy

Bożena Dykiel

Gdzie stoi serialowy ,,Dom’’? - Zdjęcia kręciliśmy w różnych miejscach, ale pierwszy i najważniejszy dla nas plan znajdował się w starej kamienicy przy ul. Pańskiej 85. Budynek był przeznaczony do wyburzenia. Wejście na piętro, gdzie miałam swoje serialowe mieszkanie, wymagało ekwilibrystyki, bo nie na każdy stopień można było stanąć. Było to nawet niebezpieczne. Noga mogła ugrzęznąć.

więcej


Andrzej Barański

- ,,Kobietę z prowincji’’ kręciliśmy koło Łodzi – w Piątku, w województwie łódzkim, w geograficznym środku Polski. Miasteczko może być w życiu brzydkie, ale w filmie pokazujemy jego swoiste piękno. Tak było w przypadku Lutomierska, gdzie kręciłem ,,Niech cię odleci mara’’ czy Piątku. Odwiedziłem najpierw wiele miasteczek, zanim zdecydowałem się na Piątek.

więcej


Tomasz Raczek

Czy podczas oglądania filmów zwraca pan uwagę na plenery? - Przyznam szczerze, że należę do tych widzów, którzy koncentrują się na aktorach. Na ludziach i na grze aktorskiej. I to zawsze pochłania 90 procent mojej uwagi. Dlatego też, między innymi, jestem widzem mniej zorientowanym na widowisko a bardziej na introwertyczne wewnętrzne przeżycie, na emocje, na psychologię.

więcej


Marian Opania

Czy film „Westerplatte” był kręcony rzeczywiście na Westerplatte? - Nie. Z tego co pamiętam zdjęcia powstały w pobliżu Rembertowa pod Warszawą, w Akademii Sztabu Generalnego. Tak mi się przynajmniej wydaje Być może część sekwencji zrobiono nad morzem, ale główne zdjęcia „aktorskie” powstały właśnie w Rembertowie we wspomnianej Akademii.

więcej


Bronisław Cieślak

Wiele sekwencji serialu „07 zgłoś się” było kręconych w Sopocie i na Wybrzeżu. Jak pan wspomina tamte okolice? - Do Sopotu mam szczególny sentyment, ponieważ moje wcześniejsze przygody aktorskie właśnie tam się zaczęły. Przed „07 zgłoś się” wystąpiłem, bowiem w serialu Romana Załuskiego „Znaki szczególne”, którego zapewne najstarsi ludzie nie pamiętają (śmiech). Port Północny żeśmy „budowali” w tym filmie z kilkoma kolegami i koleżankami, (bo tam też miewałem filmowe narzeczone) i prawie cały plener stanowiło właśnie Trójmiasto.

więcej


Andrzej Jakimowski

Dlaczego jako plenery do filmu „Sztuczki” wybrał pan Wałbrzych? - Mówiąc w skrócie dlatego, że jest to interesujące miejsce z ciekawą architekturą i pasowało po prostu do scenariusza tego filmu. W pewnym stopniu przypominało mi ono także, może nie tyle architekturą, co panującym tam klimatem ulicy, moje dzieciństwo, które jako chłopiec w wieku Stefka (bohatera „Sztuczek”) spędziłem w robotniczej dzielnicy Warszawy.

więcej


Ewa Wiśniewska

Gdzie był kręcony film „Zbrodniarz i Panna”? - Film był kręcony w Międzyzdrojach. Bardzo dobrze wspominam hotel, w którym nas wtedy zakwaterowano. Po latach, gdy odwiedziłam Międzyzdroje w związku z Festiwalem Gwiazd próbowałam go odnaleźć. Tyle, że szukałam Hotelu Astoria, bo tak zapamiętałam jego nazwę, i nikt w całym mieście nie umiał mi powiedzieć gdzie on się znajduje. Potem okazało się, że pensjonat nazywał się Aurora. Hotel nadal stoi i ma dobudowaną nową część.

więcej


Daniel Olbrychski

Gdzie nakręcono „Ziemię obiecaną”? Interesują mnie zwłaszcza sfilmowane pałace. - Jednym z najważniejszych był pałac Poznańskiego, który do tej pory istnieje pięknie odnowiony i znajduje się w nim ośrodek kulturalny. Zagrało i jego zewnętrze i wnętrza. Między innymi nagraliśmy tam sekwencje w fabryce Buchholza, naszego niemieckiego filmowego kapitalisty. Tych działających jeszcze w czasach „Ziemi obiecanej” Wajdy, nie Reymonta, fabryk było wtedy wiele.

więcej