Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Opinie

Grzegorz [2011-02-17 10:56:46]

A gdzie Gołuchów koło Poznania. Tam kręcono Akademię Pana Kleksa- wątek z księciem Mateuszem. Tam kręcono \\\\\\\"Królową Bonę\\\\\\\"

autor książki [2011-02-04 06:31:41]

Panie Mateuszu, dziękuję za ważne uwagi. Co do Sopotu, to doczekał się niedawno ,,Filmowego spacerownika po Trójmieście\'\' , więc nie chciałem powielać znanej już wiedzy. Ale Sopot jest i tak w mojej książce szeroko reprezentowany. Co do Krakowa: Czy pamięta Pan jakie sceny w ,,Vincim\'\' kręcono były w Kawalerii Zebrzydowskiej? Być może wspomnę o tym w kolejnym (mam nadzieję) wydaniu książki. I jeszcze co do Krakowa: w filmie Krauzego ,,Gry uliczne\'\' jest pięknie pokazany Kraków oraz jego otoczenie (klasztor). Czy jest Pan w stanie rozszyfrować, co to za miejsca? I w jakich scenach zagrały? Pozdrawiam i życzę miłej lektury mojego ponad 350- stronicowego tomiska (nie mogłem go w nieskończoność pogrubiać, więc oczywisty dla wszystkich Sandomierz ostatecznie nie wszedł do książki, ale przecież i tak wszyscy wiedzą, gdzie kręcono ,,Ojca Mateusza\'\'). Kontakt do mnie: mszymanski@polskanafilmowo.pl

Mateusz [2011-02-02 14:19:13]

Fajna książka, chociaż Sopot jest potraktowany nieco protekcjonalnie. Szkoda, że przy Vincim nie jest wspomniana Kalwaria Zebrzydowska bo niektóre sceny były tam kręcone. Inne sceny z Kalwarii są w obrazie \"Z dalekiego kraju\". Inne miejsca z małopolski to Tyniec, który zagrał \"Bar wzięty\". Lanckorona to wioska, w której m.in. były kręcone sceny ze Szwadronu. Uderzyło mnie jeszcze w książce brak serialu \"Ojciec Mateusz \" i Sandomierza.

POLA: moja fascynacja Puszczą Białowieską [2011-01-28 12:55:00]

Puszcza Białowieska po raz pierwszy użyczyła swych plenerów filmowi fabularnemu na początku 1930 roku. Zrealizowane zostały w niej sceny wędrówki skazańców oraz brawurowej ucieczki i pogoni do filmu pt. „Na Sybir” w reżyserii Henryka Szaro. Główni aktorzy – Jadwiga Smosarska i Adam Brodzisz. Kolejny film fabularny kręcono dopiero w 1969 roku, operator Stefan Matyjaszkiewicz zrealizował tam malownicze sekwencje z żubrami do „Lokisa” w reżyserii Janusza Majewskiego. W tej filmowej opowieści, opartej na opowiadaniu Prospera Mérimée o zagadkowych wydarzeniach w hrabiowskim pałacu na Żmudzi, wystąpili w głównych rolach Józef Duriasz, Edmund Fetting i Małgorzata Braunek. Na początku 1975 roku ściągnęły do Białowieży dwie ekipy filmowe: w lutym operator Wiesław Rutowicz nakręcił w pobliżu osady Zwierzyniec sceny z polowania na żubry króla Władysława Łokietka (granego przez Ignacego Machowskiego) i jego syna Kazimierza (Krzysztof Chamiec) do filmu pt. „Kazimierz Wielki” w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich. Natomiast w marcu 1975 roku kręcono w Białowieży zdjęcia do filmu „Domy z deszczu” w reżyserii Ryszarda Bera. Zdjęcia kręcono m.in. w Parku Pałacowym, w okolicy Domu Marszałkowskiego oraz przy zabytkowej dróżniczówce w Krzyżach. Kilka scen powstało również w Hajnówce i Nowoberezowie.

Kalina [2011-01-28 12:35:43]

Część zdjęć do fabularnego filmu Andrew Adamsona ”Lew, czarownica i stara szafa” była kręcona w Polsce, nad zamarzniętym Jeziorem Siemianowskim (jezioro znajduje się na północ od Puszczy Białowieskiej). Chodzi o scenę, w której dzieci i bobry decydują się iść w poprzek zamarzniętej rzeki, zamiast ją obejść, aby szybciej zdążyć na ratunek Edmundowi. Niestety, wejście na środek zbiornika wodnego wiąże się z niebezpieczeństwem dostrzeżenia ich przez Białą Czarownicę.

Jerry [2011-01-08 13:15:58]

W filmie Krauzego "Czarny czwartek" o wydarzeniach grudnia 1970 na Wybrzeżu jest jedno filmowe - i historyczne - miejsce, które warto odwiedzić. To przystanek SKM Gdynia Stocznia oraz pobliski żelazny most. W tych autentycznych miejscach nakręcono scenę masakry robotników idących rano do pracy. Andrzej Wajda nakręcił w tym miejscu sceny do "Człowieka z żelaza" - zagrał w nich Jerzy Radziwiłłowicz.

Marek [2010-12-29 15:19:25]

Panie Mariuszu, bardzo dziękuję za informację, szczególnie dotyczące mostu pod Olsztynem. Ponieważ jest to charakterystyczna scena ze "Stawki większej niż życie" usiłowałem go bezskutecznie zlokalizować. Jeśli ma Pan dodatkowe informacje o wspomnianym filmowym moście ze "Stawki" (zdjęcia, anegdoty, namiary na jakieś osoby, które były wtedy na planie) uprzejmie proszę o kontakt (mszymanski@polskanafilmowo.pl). Pozdrawiam Autor PS.Sierpc jest mi filmowo oczywiście znany, ale fajnie że podzielił się Pan tą wiedzą z internautami tutaj zaglądającymi.

Mariusz Stachowiak [2010-12-29 13:23:21]

Książki nie czytałem ale słyszałem wywiad z autorem w radio TOK FM. Być może autor zna te miejsca ale podam jako ciekawostkę. W miejscowości Dywity pod Olsztynem (GPS: N53.82061 E20.47723) znajduje się most gdzie w "Stawce większej niż życie" wpada do rzeki gazik. Widać tą scenę w czołówce każdego odcinka serialu. W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Kręcono bardzo wiele filmów. Przy bramie jest wielka tablica informacyjna na ten temat. Można tam zwiedzać wybudowany do filmu "Ogniem i mieczem" dwór Kurcewiczów w Rozłogach. Wybrane filmy realizowane na terenie skansenu: 1988 r. - "Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest" - reż. Krzysztof Zanussi 1989 r. - "Kapitan Conrad" - reż. Andrzej Kostenko 1990 r. - "Tęsknota Waleriana Wróbla za domem rodzinnym" - reż. Rolf Schubel 1992 r. - "Szwadron" - reż. Juliusz Machulski 1997/98 r. - "Ogniem i mieczem" - reż. Jerzy Hoffmann 1998 r. - "Pan Tadeusz" - reż. Andrzej Wajda 1999 r. - "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza" 1999 r. - Kabaret "Elita" - "Hej, szable w dłoń" - reż. Wojciech Rawecki 2000 r. - "Przeprowadzki" - reż. Leszek Wosiewicz 2000 r. - "Złoto Carów" - film dokumentalny - reż. Mirosław Bork, Małgorzata Bucka 2003 r. - "Przez piekło dla Hitlera" - dokument fabularyzowany, TV BBC - reż. Jonathan Hacker 2009 r. - "Kuchnia z Okrasą" - program kulinarny TVP 1 2010 r. - "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" - reż. Jerzy Zalewski Pozdrawiam! Mariusz Stachowiak sta.mar@wp.plDodaj opinię

Imię:
Opinia: maksymalnie 2 tys. znaków / pozostało:

UWAGA: Redakcja polskanafilmowo.pl zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu książki, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego, zawierające wulgaryzmy, promujące własne np. strony, produkty itp. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy w sieci... Twoje IP to: 54.166.245.10