Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Rozwiążmy zagadkę Enigmy. Na filmowo!

Data publikacji: 2011-11-8

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przygotował na kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wyjątkową atrakcję. Między 10 a 12. listopada odbędzie się cykl spotkań „Enigma. Odszyfruj zwycięstwo”. Program jest bardzo bogaty, ale nas, oczywiście, najbardziej interesują wątki filmowe. Tak, tak, będzie to impreza nie tylko dla fanów matematyki, historii, czy kryptologii, ale także kina!

Rozwiązanie zagadki Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej, było jednym z największych sukcesów Polaków w czasie drugiej wojny światowej. Jako że wyczynu tego dokonali matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego, Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zegalski, to w stolicy Wielkopolski najmocniej dba się o pamięć o nich.


W ramach wydarzenia będzie można wziąć udział w wykładzie, obejrzeć wystawę, a nawet zagrać w grę kryptologiczną. Dla licealistów - i, niestety, tylko dla nich - przygotowano kurs kryptologiczny.


Natomiast 10.11, w samo południe, w auli Collegium Iuridicum Novum, przy Alei Niepodległości 53 spotkają się Nicolas Courtois, kryptolog i wykładowca University College London, Marek Grajek, kryptolog i historyk, autor książki historycznej 2008 roku „Enigma. Bliżej Prawdy” oraz Marek Szymański, dziennikarz i wydawca, autor książki „Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale”, aby rozszyfrować filmowe ukazania Enigmy i zastanowić się, co jest w nich czysto fabularną rozrywką, a co łączy się z historycznymi wydarzeniami.
Dla osób, które nie dotrą na spotkanie, mamy dobrą wiadomość. Będzie można oglądać je na żywo za pośrednictwem telewizji WTK oraz Internetu.

Zapraszamy zatem do uczestnictwa, w ten, czy inny sposób, w atrakcjach związanych z Enigmą! Szczegółowy program znajdą Państwo tutaj.