Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dass czyli samozwańczy Mesjasz

Data publikacji: 2011-10-12

Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie powstały zdjęcia do filmowego debiutu Adriana Panka pt. „Daas”, który to obraz niedawno miał swoją kinową premierę. Jest to komedia kostiumowa, opowiadająca historię Jakuba Franka, który w II połowie XVIII wieku przybył do Polski i ogłosił się Mesjaszem. W roli głównej występuje Olgierd Łukaszewicz a partnerują mu m.in.Andrzej Chyra, Mariusz Banaszewski i Jan Nowicki.
Zdjęcia do filmu powstały w Opolu, Mosznej, Kraskowie i Mniszkowie k. Jeleniej Góry, Sobótce, Wrocławiu oraz Książu.

Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1776. Młodszy radca wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej Henryk Klein (Mariusz Bonaszewski) otrzymuje skargę na przebywającego w Wiedniu po pierwszym rozbiorze Polski żydowskiego herezjarchy hrabiego Jakuba Franka (Olgierd Łukaszewicz). Donos napisany został przez jego byłego wyznawcę, Jakuba Golińskiego z Galicji (Andrzej Chyra), który został ukarany i obrabowany przez sekciarzy z powodu swojego odstępstwa. Goliński, zawieszony pomiędzy społecznością żydowską i chrześcijańską, próbuje ułożyć sobie życie po traumatycznych przeżyciach w sekcie Franka.
Klein, z niemiecką precyzją, przeprowadza dochodzenie. Pomimo aury tajemnicy i niesamowitości jaka otacza Franka udaje mu się ustalić, że pseudomesjasz ogłosił się Bogiem, tworzy ze swoich wyznawców armię i szuka kontaktów z dworem cesarzowej Marii Teresy. Klein podejrzewa spisek, którego celem jest zamach stanu. Niespodziewanie sytuacja komplikuje się, tropy prowadzą w nieoczekiwaną stronę, a rozwiązanie zagadki jest dla Kleina szokiem.
 

Film opowiada o ostatnim, wiedeńskim okresie życia Jakuba Franka, który w drugiej połowie osiemnastego wieku przybył do Polski i ogłosił się mesjaszem. Wykorzystując apokaliptyczne nastroje zarówno w społeczności żydowskiej jak i w części hierarchii kościelnej spowodował konwersje na katolicyzm kilkuset swoich wyznawców, którzy po śmierci swojego mistrza stali się częścią wyższych warstw polskiego społeczeństwa. Spolonizowani frankiści szybko włączyli się w kulturalne i polityczne życie Polski jako naukowcy, artyści, powstańcy. Nie do przecenienia jest również wpływ frankizmu na romantyczny mesjanizm, Mickiewicza czy Towiańskiego.
Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Adrian Panek, absolwent Wydziału Reżyserii WRiTV Katowice i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.