Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

1920 Bitwa Warszawska Hoffman opowiada Zawiślińskiemu

Data publikacji: 2011-09-20

Album „Dzieje bitwy - dzieje filmu” - najnowszy wywiad-rzeka z Jerzym Hoffmanem pojawi się na rynku tuż przed wejściem na ekrany kin „1920 Bitwy Warszawskiej 3D”. Biograficzną rozmowę zatytułowaną „Filmy, wojny i rozróby”, dialogującą z towarzyszącymi jej wypowiedziami oraz komentarzami przyjaciół i współpracowników „Hetmana polskiego kina”, bogato ilustrowaną zdjęciami oraz opatrzoną filmografią „wyreżyserował” ceniony dziennikarz i filmoznawca Stanisław Zawiśliński. To dla czytelników, natomiast widzowie na ekranach natomiast jako plenery „Bitwy Warszawskiej” zobaczymą m.in. Twierdzę Modlin, Warszawskie zaułki, Lublin, Sucha koło Węgrowa, Piotrków Trybunalski, Zamość, Kazuń i Zielonkę

Książka Zawiślińskiego to wyjątkowo szczera rozmowa z Mistrzem i jego „portret zwielokrotniony”. Pełen zabawnych historyjek i anegdot, opisów dramatycznych przeżyć, np. na Syberii, gdzie reżyser przymusowo spędził 5 lat dzieciństwa. Hoffman przypomina swoją burzliwą młodość, studia spędzone w moskiewskiej szkole filmowej i czasy PRL – najweselszego baraku demoludów. Opowiada o swoich przyjaźniach, np. z legendarnym bardem Włodzimierzem Wysockim, i wspaniale portretuje znajomych (m.in. Andrzeja Munka, Jerzego Bossaka, Aleksandra Forda), wspomina o słabości do kobiet (trzykrotnie żonaty); dokonuje też życiowych i artystycznych rozrachunków.

Książkę rozpoczyna jednak nie powrót do przeszłości, ale rozmowa na temat przygotowań i pracy na planie najnowszego dzieła Mistrza – pierwszego polskiego filmu fabularnego w technologii 3D „1920 Bitwa Warszawska”.

W „Filmach, wojnach i rozróbach” czytelnik znajdzie dziesiątki po raz pierwszy publikowanych zdjęć ze zbiorów Filmoteki Narodowej i prywatnych, a także listy i ciekawe dokumenty z archiwum reżysera. Ilustracjom towarzyszą wspomnienia współpracowników, znajomych i przyjaciół Jerzego Hoffmana – m.in. Jerzego Bekkera, Jerzego R. Michaluka, Andrzeja Kotkowskiego, Krzesimira Dębskiego, Andrzeja Komorowskiego, Andrzeja Halińskiego, Romana Kesslera, Marcina "Kota" Bastkowskiego, Wiktora Zborowskiego, czy też znanego kardiologa prof. Adama Torbickiego.

„Filmy, wojny i rozróby” czyta się znakomicie, a ogląda z ogromnym zainteresowaniem.

Stanisław Zawiśliński
„Filmy, wojny i rozróby. Rozmowy z Jerzym Hoffmanem”
Wydawnictwo Skorpion przy współpracy Forum Film Poland,
Warszawa 2011

więcej o filmie