Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Alternatywy 4 w Zmiennikach

Data publikacji: 2011-09-12

Kultowe już seriale Stanisława Barei: „Alternatywy 4” i „Zmiennicy” polscy widzowie znakomicie znają. Nie każdy jednak wie, że blok w którym kręcono serial "Alternatywy 4", znajdujący się przy ul. Grzegorzewskiej 3 na warszawskim Ursynowie., pojawia się także w „Zmiennikach”.

"Alternatywy 4" został zrealizowany na początku lat osiemdziesiątych, ale długo przeleżał na "półce". Emisji (w wersji okrojonej przez cenzurę) doczekał się dopiero na przełomie 1986 i 1987 roku.
Serial przykuwał do telewizorów miliony widzów. Nie tylko ze względu na prześmiewczy scenariusz, ale także z powodu plejady znanych polskich gwiazdorów, którzy w nim wystąpili. W nakręconym kilka lat później „Zmiennikach” powróciły motywy z „Alternatywy 4”.

Jak czytamy na stronie internetowej poświęconej serialowi „Alternatywy 4”:

„W 12 odcinku Zmienników pojawia się wspomniany motyw mieszkania towarzysza Jana Winnickiego. Docent mieszkający przy ulicy Alternatywy 4 (zapewne ten sam docent, którym w Alternatywach jest docent Furman) tak oto rozmawia podczas jazdy taksówką ze swoim kolegą:
- Wysłali go [Winnickiego] na placówkę, więcej nie wraca.
- Ten co to przedszkole mu zrobili?
- Nie, przedszkole to zrobili u nas, w pasmanterii.
Cała historia rozgrywa się w bloku przy Alternatywy 4, ale budynek ten jak widać na zdjęciu, stał się wyższy o kilka pięter. Stało się tak, ponieważ nawiedzony pustostan po Winnickim zmienił swoją lokalizację od czasów kręcenia poprzedniego serialu. W Zmiennikach nie jest to już blok przy ul. Grzegorzewskiej 3. Zagrały tutaj budynki przy ulicy Lachmana 6 w okolicy Domu Kultury "Stokłosy" oraz przy ulicy Szolc - Rgozińskiego 14. „

Źródło: alternatywy4.net.