Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Nasza Pola

Data publikacji: 2011-08-30

Aktorką polskiego pochodzenia, która zrobiła największą karierę za granicą bezsprzecznie pozostaje Pola Negri. Urodzona jako Apolonia Chałupiec w Lipnie na Kujawach, w bardzo szybkim tempie stała się gwiazdą polskiego, potem niemieckiego, a następnie hollywoodzkiego kina. Choć na szczycie utrzymywała się tylko kilka lat, do dziś pozostaje ikoną ery kina niemego, femme fatale, która w życiu i na ekranie rozkochiwała w sobie tłumy mężczyzn. Jej styl wampa odróżniał ją od innych wielkich gwiazd ówczesnego kina, chociażby od Mary Pickford. A gdyby Billy Wilder to jej, a nie Glorii Swanson, powierzył rolę w znakomitym „Sunset Blvd”, jej fani nie musieliby się obawiać, że sława i legenda aktorki kiedykolwiek przeminie. Czego jednak nie uczynił Wilder, starają się dokonać miłośnicy jej filmowej osobowości.
Legendę postaci uczciło Stowarzyszenie Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri. W miejscu urodzenia aktorki w 2005 roku powstała jej Izba Pamięci, a rokrocznie odbywa się tu także Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”. To przedsięwzięcie, którego już piąta edycja miała miejsce w tym roku, przypomina nie tylko filmy i sylwetkę Poli Negri, ale także czasy, kiedy jej gwiazda świeciła najjaśniej. Projekcje filmów, spektakle teatralne, występy kabaretów i spotkania z ciekawymi ludźmi – w takich wydarzeniach można uczestniczyć w Lipnie w trakcie trwania festiwalu. Jednak Stowarzyszenie prowadzi o wiele szerszą działalność popularyzatorską. Przy jego poparciu już 4.września w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się repremiera „Manii”, niemieckiego filmu z 1918 roku, z jedną z najlepszych ról Poli Negri. Rekonstrukcją zajął się posiadacz prawdopodobnie jedynej kopii filmu - Filmoteka Narodowa, natomiast za oprawę muzyczną, oczywiście na żywo, odpowiedzialny jest pan Jerzy Maksymiuk, zarówno od strony kompozytorskiej, jak i dyrygenckiej.
Zapraszamy na wydarzenie w warszawskiej Filharmonii, a także szerszego zapoznania się z postacią, która na trwałe zapisała się w historii światowego kina. Więcej o gwieździe kina można przeczytać na www.polanegri.pl, stronie prowadzonej przez LTK im. Poli Negri, organizatora Przeglądu Twórczości Filmowej "Pola i inni".