Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Borys Szyc nagrodzony w Montrealu

Data publikacji: 2011-08-30

Borys Szyc otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę w filmie "Kret" Rafaela Lewandowskiego na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu. Plenery „Kreta” powstały w większości w Bielsku - Białej. Wyróżnienie dla Borysa Szyca to nie jedyne polskie trofeum na kanadyjskim festiwalu - nagrodę FIPRESCI otrzymał dziejący się w Trójmieście „Czarny czwartek” Antoniego Krauzego.

„Kreta” kręcono głównie w Bielsku-Białej oraz w Katowicach, Tychach i w okolicach Babiej Góry. Część zdjęć do filmu powstała także we Francji, a dokładniej pod Lyonem.

Pokaz "Kreta" na festiwalu w Montrealu był jego międzynarodową premierą. Film Rafaela Lewandowskiego startował w Konkursie Międzynarodowym.

"Kret" to historia trzydziestoletniego Pawła (Borys Szyc), który razem z ojcem (Marian Dziędziel) zajmuje się importem używanej odzieży z Francji do Polski. W drodze powrotnej z jednej z podróży Paweł zauważa zdjęcie swojego ojca na okładce popularnego tabloidu. Zygmunt, uznawany za bohatera walki z komunizmem zasłużony działacz "Solidarności", nagle zostaje oskarżony przez gazetę o tajną współpracę z komunistyczną służbą bezpieczeństwa.

Borys Szyc został nagrodzony ex aequo razem z Dannym Hustonem, który zagrał w francusko-izarealskiej koprodukcji "Playoff" w reżyserii Erana Riklisa.

Festiwal w Montrealu jest jedyną na kontynencie północnoamerykańskim imprezą klasy "A", odbywającą się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich.

Tegoroczna edycja MFF w Montrealu odbyła się w dniach 18-28 sierpnia. W czasie jej trwania zaprezentowano ponad 400 filmów z 70 krajów świata.

Oprócz "Kreta" Rafaela Lewandowskiego w Montrealu nagrodzony został również najnowszy film Antoniego Krauzego "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". Obraz otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI.

Thriller "Kret" został pokazany w Konkursie Głównym 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie grający w filmie Marian Dziędziel otrzymał nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską. W filmie zagrali również Wojciech Pszoniak, Magdalena Czerwińska, Sławomir Orzechowski i Bartłomiej Topa.

"Kret" jest współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. 5 sierpnia wszedł na ekrany polskich kin.

Więcej o filmie

Źródło: PISF