Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Samozwańczy mesjasz na Dolnym Śląsku

Data publikacji: 2011-08-16

Wrocław (m.in. park Leśnica, Uniwersytet), Moszna, Opole (Muzeum Wsi Opolskiej), Jelenia Góra (pałac Wojanów) oraz Książ to plenery „Dass”, filmu kostiumowego w reżyserii Adriana Panka. W rolach głównych zobaczymy m.in. Olgierda Łukaszewicza i Andrzeja Chyrę.

Jak czytamy w portalu zabytkidolnegoslaska.pl:
 

„Zdjęcia kręcone były m.in. w pałacu w Wojanowie oraz w dworku w Mniszkowie. Odrębnymi bohaterami filmu są również dwa obiekty zabytkowe w Kotlinie Jeleniogórskiej, niesztampowo ukazane obiektywem Artura Sienickiego i Piotra Uznańskiego, które pełnią ważną rolę w budowaniu znaczenia fabuły. Sceny do filmu realizowane był bowiem we wnętrzach i plenerach pałacu w Wojanowie oraz dworu w Mniszkowie koło Janowic Wielkich. A ekipa filmowa obrazu „Daas” z reżyserem i autorem scenariusza Adrianem Pankiem gościła w okolicach Jeleniej Góry na przełomie września i października ub. r.”
Film oparto na faktach i opowiada mroczną historię o ostatnim, wiedeńskim okresie życia Jakuba Franka, który w drugiej połowie osiemnastego wieku przybył do Polski i ogłosił się mesjaszem. Wykorzystując apokaliptyczne nastroje zarówno w społeczności żydowskiej jak i w części hierarchii kościelnej spowodował konwersje na katolicyzm kilkuset swoich wyznawców, którzy po śmierci swojego mistrza stali się częścią wyższych warstw polskiego społeczeństwa. Spolonizowani frankiści szybko włączyli się w kulturalne i polityczne życie Polski jako naukowcy, artyści, powstańcy. Nie do przecenienia jest również wpływ frankizmu na romantyczny mesjanizm, Mickiewicza czy Towiańskiego.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Adrian Panek, absolwent Wydziału Reżyserii WRiTV Katowice i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Obsada: Andrzej Chyra, Mariusz Bonaszewski, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Chabior, Robert Gonera, Sławomir Orzechowski, Radosław Chrześciański, Ditte Berkeley-Schultz, Anna Ilczuk, Magdalena Czerwińska, Maciej Tomaszewski, Krzysztof Dracz, Danuta Stenka, Jan Nowicki, Maciej Stuhr, Edwin Bażański, Orina Krajewska, Wojciech Ziemiański

Zwiastun filmu

Źródło/zdjęcia: daas-film.pl