Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

5. sierpnia zapraszamy do Zwierzyńca

Data publikacji: 2011-08-2

 

 

Już w najbliższy piątek, 5. sierpnia, w Zwierzyńcu rozpocznie się dwunasta edycja Letniej Akademii Filmowej. Festiwal nie stanowi jedynie przeglądu filmów nowych, ważnych i interesujących, ale dużo uwagi poświęca edukacji filmowej. Z tego względu możemy w jego programie znaleźć klasykę kina, w tym roku chociażby „Portiera z hotelu Atlantic”, „Kaligulę” czy „Ostatnie tango w Paryżu”, liczne spotkania z twórcami, a także warsztaty kultury filmowej prowadzone przez najbardziej uznanych krytyków i filmoznawców w Polsce. Atrakcją będzie także konkurs prelegentów filmowych. Odświeżona przez LAF tradycja sięga lat siedemdziesiątych. Uczestnicy staną przed publicznością, by w sposób błyskotliwy, wnikliwy i porywający opowiedzieć o wybranym przez siebie filmie. Eksperckie jury wybierze zwycięzcę, ale przecież i entuzjastyczna reakcja widowni może stanowić wspaniałą nagrodę.
Zasadniczą część festiwalu stanowią jednak projekcje filmowe. Rektor Akademii, Piotr Kotowski, wraz ze sztabem organizacyjnym przygotował około 200 tytułów podzielonych na cykle, chociażby „Karawana z Maghrebu”, „Syberyjskie klimaty”, „Kino z Litwy”, „Klubowy Karnet” czy „W polskim obiektywie”. Same tytuły cykli wskazują obszar zainteresowań LAFu. Próżno tu szukać lekkich, łatwych i przyjemnych, a przede wszystkim hollywoodzkich produkcji. Można za to obejrzeć filmy z kinematografii mniej znanych, choćby północnoafrykańskich czy litewskiej. Organizatorzy czujnie śledzą także wydarzenia zagranicznych festiwali, by znaleźć najciekawsze filmy pokazywane choćby w Moskwie czy Karlovych Varach. Zawsze jest tu także miejsce dla kina rodzimego oraz dokumentów. Pełny harmonogram można odnaleźć na stronie LAFu

http://www.laf.net.pl/index.php?page=harmonogram-projekcji
Ten wartościowy festiwal ma także jedną zasadniczą pozafilmową zaletę – lokalizację. Uroczy Zwierzyniec jest idealnym miejscem na choćby krótki wakacyjny wypoczynek z dala od wielkomiejskiego gwaru. Spotkajmy się zatem w dniach 5-15 sierpnia na słonecznym Roztoczu.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna 12. edycji Letniej Akademii Filmowej.