Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Na tropie Czarnych chmur

Data publikacji: 2011-07-27

Teczyn, Lublin i Puszcza Augustowska to niektóre z punktów na mapie, przez które przebiega turystyczna trasa śladami serialu „Czarne chmury”. Jest to kolejna już wyprawa odbywająca się w ramach „Serialowych wakacji” Świata seriali. Przy okazji warto odnotować, że autorzy powołują się na książkę… „Polska na filmowo”.

Jak czytamy na łamach świataserilai.pl:

„Premiera "Czarnych chmur" w TVP miała miejsce w grudniu 1973 roku. Serial został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez widzów i dziś należy do grona najpopularniejszych i często przypominanych tytułów. Najlepiej świadczy o tym fakt, że dziś, w środę 27 lipca, o 18:30 będziemy mogli znów zobaczyć na ekranie telewizora ostatni odcinek serialu.
"Czarne chmury" nazywano "polskim Fanfanem Tulipanem" i pierwszą polską produkcją spod znaku "płaszcza i szpady".
Po niedawnym Potopie Szwedzkim kraj jest zniszczony i osłabiony. Po podpisaniu w 1657 roku traktatów welawsko-bydgoskich Prusy Książęce - pozostające od 1525 roku lennikiem Polski - uzyskały niezależność od Korony, co jednak nie podoba się wszystkim. W Prusach rodzi się opozycja, której celem jest przyłączenie Prus do Rzeczpospolitej. Przynależność do niej jest uznawana za zdradę i karana śmiercią - tak przedstawia się historyczne tło serialu "Czarne chmury".
Serial podzielono na dziesięć godzinnych odcinków, których głównym bohaterem jest pułkownik Krzysztof Dowgird, kreowany przez świetnego Leonarda Pietraszaka. Część zdjęć powstała w łódzkim atelier, ale by zrealizować inne ekipa musiała wyruszyć w Polskę i szukać miejsc, które wciąż miały w sobie klimat odległych czasów.”

Wywiad z Leonardem Pietraszakiem, powstały na potrzeby „Polski na filmowo”
Cały artykuł tutaj