Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Polski Kret w Montrealu

Data publikacji: 2011-07-25

Bielsko-Biała stanowiła plenery filmowe „Kreta”, czyli fabularnego debiutu dokumentalisty Rafaela Lewandowskiego. Obraz zostanie zaprezentowany w programie 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Na ekrany polskich kin trafi 5 sierpnia.

Zdjęcia do „Kreta” kręcono także w Szczyrku, Cieszynie (przejście graniczne), Zabrzu -Makoszowy, Katowicach, i na lotnisku w Pyrzowicach.
Film Rafaela Lewandowskiego to historia trzydziestoletniego Pawła (Borys Szyc), który razem z ojcem (Marian Dziędziel) zajmuje się importem używanej odzieży z Francji do Polski. W drodze powrotnej z jednej z podróży Paweł zauważa zdjęcie swojego ojca na okładce popularnego tabloidu. Zygmunt uznawany za bohatera walki z komunizmem zasłużony działacz "Solidarności", nagle zostaje oskarżony przez gazetę o bycie tajnym współpracownikiem komunistycznej służby bezpieczeństwa.

Thriller „Kret" prezentowany był w Konkursie Głównym 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie grający w filmie Marian Dziędziel otrzymał nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską. W filmie zagrali również Borys Szyc, Wojciech Pszoniak, Magdalena Czerwińska, Sławomir Orzechowski i Bartłomiej Topa. "Kret" trafi do polskich kin 5 sierpnia.

Festiwal w Montrealu jest jedyną na kontynencie północnoamerykańskim imprezą klasy "A", odbywającą się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich. Tegoroczna edycja MFF w Montrealu potrwa od 18 do 28 sierpnia. W czasie jej trwania zaprezentowanych zostanie ponad 400 filmów z 70 krajów świata. Podczas ubiegłorocznej edycji MFF w Montrealu "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego zdobyła Specjalną Nagrodę Jury za szczególne osiągnięcie artystyczne

Relacja filmowa z planu tutaj

Źródło: materiały prasowe dystrybutora/PiSF