Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Śladami seriali czyli turystyka filmowa w Polsce

Data publikacji: 2011-07-19

Popularna za granicą turystyka filmowa powoli zaczyna się rozwijać także w Polsce. Pojawiły się bowiem biura podróży, które oferują swoim klientom wycieczki śladami popularnych polskich seriali, jak np. „Ojciec Mateusz” czy „Ranczo”.

I tak:

Na mapie filmowych wojaży znajduje się, oczywiście, Sandomierz, miejsce filmowych perypetii Ojca Mateusza. W Sandomierzu obok zabytków zwiedzić można także wspaniałe okolice miasta, m.in. - Wąwóz św. Królowej Jadwigi oraz Góry Pieprzowe - na terenie wzgórz w 1980 roku utworzono rezerwat geologiczno-przyrodniczy. Góry zbudowane z łupków kambryjskich, wypiętrzyły się 500 milionów lat temu.

Kolejna miejscowość proponowana turystom to Jeruzal, czyli filmowe Wilkowyje, gdzie obejrzeć można zabytkowy kościół, drewnianą dzwonnice z XVIII wieku, łuk triumfalny, czyli mauzoleum Floriana Cieszkowskiego zbudowane ok.1798 oraz rynek w zachowanym do dziś średniowiecznym, prostokątnym układzie o wymiarach 100 na 120 m

Z serialu „Plebania” znany jest natomiast Okuniew, który zagrał serialowy Tulczyn. W Okuniewie zwiedzić można m.in. ruiny pałacu rodziny Łubieńskich z I połowy XIX w., cmentarz parafialny z XIX w. a na nim: klasycystyczną kaplicę cmentarna z XIX w. czy cmentarz żydowski założony w I poł. XIX w.

Kolejnym punktem filmowych wojaży mogą być Złotopolice, czyli rodzinne miasteczko serialowych Złotopolskich. Tu obejrzeć można m.in. znajdującą się w pobliżu Twierdzę Modlin (znaną z wielu polskich filmów) lub zabytkowy klasztor w Czerwińsku, a nawet… pójść na polowanie w lesie Złotopolskim lub przejechać się zabytkową bryczką.

Jak widać oferta jest bogata, a turystyka filmowa ma szansę na prawdziwy rozwój w Polsce. Podobnie jak w innych krajach, gdzie jest jedną z popularnych atrakcji i prężnie się rozwijających gałęzi przemysłu turystycznego.