Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Film Holland polskim kandydatem do Oscara

Data publikacji: 2011-07-14

„W ciemności” najnowszy film Agnieszki Holland (znany także pod tytułem „Ukryci” i rozgrywający się w łódzkich plenerach), został polskim kandydatem do przyszłorocznego Oskara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Wyboru dokonała powołana w tym roku przez Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego Komisja Oscarowa w składzie: Dariusz Gajewski (przewodniczący), Michał Chaciński, Agatha Dominik, Sławomir Jóźwik, Krzysztof Kamyszew, Zygmunt Miłoszewski, Agnieszka Odorowicz, Ilona Ostrowska i Paweł Potoroczyn .

Zdjęcia do „W ciemności” kręcone były na Starym Rynku w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Berlinie, Lipsku, Warszawie i Modlinie., i Łódzi

Film to koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, przedstawiająca losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej z drobnego złodziejaszka staje się bohaterem. Postanawia ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Ryzykując życie swoje oraz swoich najbliższych, ratuje przed zagładą kilkunastu mężczyzn, a także kobiety i dzieci, którzy dzięki niemu spędzają w ukryciu pod ziemią prawie 14 miesięcy.
W postać Sochy wcielił się Robert Więckiewicz, a u jego boku pojawili się w filmie: Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak oraz niemiecki aktor Benno Fürmann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

Więcej na temat plenerów filmowych tutaj

Źródło: PISF
Fot: Marcin Kułakowski, PISF