Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Sandomierz Ojca Mateusza

Data publikacji: 2011-06-30

Pilotażowy odcinek „Ojca Mateusza” pojawił się na antenie TVP 11 listopada 2008 roku. Dzięki niemu widzowie mogli podziwiać piękno Sandomierza, w którym osadzona jest akcja serialu.
Od chwili swojej premiery „Ojciec Mateusz” cieszy się niezmienną popularnością. A Sandomierz i jego urokliwe uliczki ukazane w serialu przeżywają prawdziwe turystyczne oblężenie.

 

Jak czytamy na internetowej stronie „Świata seriali” już w roku premiery tak lubianej przez widzów kryminalnej serii: „restauracje i hotele odnotowały wzrost liczby odwiedzających. Turyści zasilają też, jak nigdy dotąd, odbywające się w tym mieście bale sylwestrowe. "Sandomierscy hotelarze i restauratorzy nie mają wątpliwości: do przyjazdu skłonił gości serial" - napisał dziennikarz kieleckiego oddziału "Gazety Wyborczej".
Realizacja serialu, poza promocją miasta, to także atrakcja dla tutejszym mieszkańców. W styczniu 2011 roku zdjęcia kręcono m.in. w pobliżu dominikańskiego kościoła pw. św. Jakuba oraz obok Ratusza, przy figurze Matki Boskiej Niepokalanej. Rozstawiono też "żywą szopkę", ze zwierzętami, a mali sandomierzanie statystowali w nagraniu. Byli ubrani w stroje kolędników, grali też odwiedzających szopkę.”
Ekipa serialu pomagała też "swojemu" miastu po powodzi w 2010 roku. Zarówno serialowi bohaterowie, jak i realni aktorzy organizowali pomoc dla powodzian. W czerwcu 2010 odbył się koncert charytatywny z udziałem aktorów z serialu, a wątek powodzi znalazł się także w fabule produkcji. Władzom Sandomierza zależało bardzo na tym, aby pokazać, że zniszczenia nie dotknęły położonej na wzgórzach zabytkowej części miasta.
Współpraca między miastem, a "Ojcem Mateuszem" rozwijała się tak dobrze, że jeszcze w 2010 roku Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego podpisała z Telewizją Polską umowę o współfinansowaniu produkcji serialu.
Zaowocowało to tym, że serialowi bohaterowie zaczęli częściej opuszczać piękny Sandomierz, by promować także inne atrakcje turystyczne Ziemi Sandomierskiej. Odcinki czwartej i piątej serii rozgrywają się m.in. w Kielcach, Bałtowie, Krzyżtoporze, Busku-Zdroju, Pacanowie, Wąchocku i Kurozwękach, a także w Ćmielowie i Sielpi.”

cały artykuł tutaj
Źródło: światseriali.pl