Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Miasto Ruin na festiwalu w Moskwie

Data publikacji: 2011-06-14

Poświęcony Warszawie filmowy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego „Miasto Ruin” zostanie zaprezentowany podczas 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Tegoroczna edycja tej jednej z najważniejszych imprez filmowych na świecie odbędzie się w dniach 23 czerwca - 2 lipca 2011 roku. Na moskiewskim festiwalu „Miasto Ruin” będzie miało swoją międzynarodową premierę.

- Zakwalifikowanie filmu „Miasto Ruin” do programu moskiewskiego festiwalu, to dla Muzeum Powstania Warszawskiego niezwykłe wydarzenie, które doceniamy także w wymiarze symbolicznym. Wierzę, że prezentacja filmu uświadomi i przypomni międzynarodowej publiczności ogrom zniszczeń Warszawy po II wojnie światowej - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

Pionierski projekt przelotu nad zburzoną Warszawą w technice 3D został zrealizowany przez zespół historyków Muzeum Powstania Warszawskiego. Od strony technicznej za realizację przedsięwzięcia odpowiadało studio Platige Image. Muzeum przygotowało ogromną bazę danych zawierającą m.in. mapy, zdjęcia lotnicze i archiwalne. Na tej podstawie twórcy odtworzyli siatkę ulic i wygląd budynków w 1945 roku. Efektem prawie trzyletniej pracy jest pięciominutowy film przedstawiający przelot nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą, widzianą z perspektywy pilota siedzącego w samolocie „Liberator”.

Film od swojej premiery 1 sierpnia 2010 jest jedną z największych atrakcji Muzeum Powstania Warszawskiego. Do tej pory obejrzało go ok. 280 000 widzów.

„Miasto Ruin” otrzymało w tym roku prestiżowe wyróżnienie Muse Award przyznawane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Muzeów, a także zostało nominowane do amerykańskiej nagrody Visual Effects Society w kategorii "Outstanding Visual Effects in a Special Venue Project". „Miasto Ruin” doczekało się licznych recenzji zarówno w polskich, jak i zagranicznych mediach, m.in. "The Washington Post", "Los Angeles Times", "The Economist", czy "CBC News". Obraz prezentowany był także na 26. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, a także w sieci kin Multikino na terenie całej Polski.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego