Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Gdzie kręcono CK Dezerterów

Data publikacji: 2011-05-24

Znaną i lubianą komedię Janusza Majewskiego ,,CK Dezerterzy’’ można będzie obejrzeć w środę 25 maja w TVP Polonia. Przed filmem kilka słów komentarza wygłosi Marek Szymański, autor książki ,,Polska na filmowo’’.

Epopeja Janusza Majewskiego ma swoich wiernych fanów. Do dziś odwiedzają miejsca związane z filmem, dyskutują na forach internetowych, gdzie kręcone poszczególne sceny.
 

Najwięcej zdjęć do ,,CK Dezerterów’’ powstało w dawnej twierdzy Modlin, 30 kilometrów od Warszawy. To tutaj filmowcy urządzili garnizon i koszary na węgierskiej prowincji, gdzie rządzi bezwzględny oberleutnant von Nogay, czyli Wojciech Pokora. Tutaj powstały sceny plenerowe, czyli te kręcone na zewnątrz, jaki i sceny kręcone w środku tej imponującej, historycznej budowli. Zdjęcia powstawały na dziedzińcu koszar, w różnych zakamarkach, sceny z budynkiem w tle. W budynku twierdzy, a nie w studiu filmowym kręcone także sypialnie żołnierzy, korytarze, schody - praktycznie wszystko co łączy się z pierwszą częścią, do ucieczki naszych bohaterów z twierdzy.
Tutaj powstało także efektowne zakończenie filmowej opowieści, kiedy nasi bohaterowie schwytani przez Leona Niemczyka, wracają do twierdzy, odbywa się nad nimi sąd, ale rychło przychodzi informacja o abdykacji cesarza, co oznacza upadek cesarstwa. Dla naszych bohaterów oznacza to powrót do domu. Wszyscy żołnierze – a na końcu von Nogaj ze swoją papugą – wychodzą z twierdzy.

Warto dodać, że klimat CK cesarstwa znakomicie odtworzył w samej twierdzy i całym filmie scenograf Andrzej Haliński. Ten film to także doskonałe kreacje aktorskie i plejada gwiazd, z Markiem Kondratem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Wiktorem Zborowskim oraz Wojciechem Pokorą na czele.