Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Film Feliksa Falka na festiwalu w Moskwie

Data publikacji: 2011-05-22

„Joanna”, czyli najnowszy film Feliksa Falka, będzie miał swoją światową premierę w konkursie głównym 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się między 23 czerwca a 2 lipca.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie uznawany jest za jedną z najważniejszych imprez filmowych na świecie. W tym roku w konkursie głównym zostanie zaprezentowanych około 20 filmów. „Joanna" jest jednym z pierwszych oficjalnie potwierdzonych konkursowych obrazów. Ostateczna lista zostanie ogłoszona przez organizatorów 2 czerwca.
W sekcji filmów dokumentalnych zostanie natomiast pokazana „Deklaracja nieśmiertelności" Marcina Koszałki.

Pierwsze zdjęcia do filmu Feliksa Falka nakręcono kręcono w Krakowie, w tym m.in. na Starym Mieście, u zbiegu ulic św. Jana i Pijarskiej. na ulicy Kanoniczej, Poselskiej i Senackiej oraz na ulicy Szpitalnej, gdzie położony tam gmach banku przemienił się w budynek niemieckiej poczty. W niektórych sekwencjach „zagrał” również kościół Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej 2 oraz wnętrza Hotelu Francuskiego „udające” kawiarnię z czasu okupacji. Zdjęcia w Krakowie zakończono na placu Dominikańskim, gdzie przygotowano efektowne plenery z zabytkowym tramwajem. Część sekwencji filmu Feliksa Falka powstało także w Warszawie i w Zakopanem.

Akcja, nagrodzonej za najlepszą reżyserię i scenariusz na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Joanny”, rozgrywa się podczas okupacji niemieckiej. Młoda kobieta, której mąż zaginął na wojnie, opiekuje się opuszczoną kilkuletnią Żydówką. Obecność dziewczynki w mieszkaniu Joanny to źródło ciągłego strachu. Wkrótce kobieta pada ofiarą donosu. Podczas rewizji wzbudza zainteresowanie niemieckiego oficera, który odkrywa jej tajemnicę.

Źródło: PISF/PAP