Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Wrocław jak Szczecin

Data publikacji: 2011-04-28

„Erratum” Marka Lechki („Moje miasto”) od niedawna gości na ekranach polskich kin. Z filmem, w którym główną role zagrał Tomasz Kot, wiąże się pewna plenerowa ciekawostka.

Otóż, w rolę Szczecina w „Erratum ”wcielił„ się Wrocław. O czym przeczytać możemy w wywiadzie, którego reżyser, pochodzący zresztą ze Śląska, udzielił wrocławskiemu portalowi:

"Erratum" było kręcone we Wrocławiu. W jakich miejscach?

Staraliśmy się z Wrocławia zrobić Szczecin. Ta lokalizacja była nam potrzebna, żeby stworzyć wrażenie, że bohater filmu wyjechał gdzieś daleko od swojego rodzinnego miasta i ojca. Michał Bogusz wraca tam po latach, bo musi odebrać sprowadzone ze Stanów auto. We Wrocławiu szukaliśmy więc miejsc, które wizualnie nawiązywałyby do naszego wyobrażenia Szczecina. Znaleźliśmy ciekawe plenery w okolicach Portu Miejskiego i budowaliśmy wrażenie, że akcja dzieje się w mieście portowym. Kręciliśmy też na Jazie Opatowickim czy Dworcu Nadodrze. Unikaliśmy miejsc charakterystycznych dla Wrocławia.

Dlaczego Szczecin powstał właśnie we Wrocławiu?

Gdybyśmy mieli wystarczającą ilość pieniędzy na ten film, to prawdopodobnie powstałby on w Szczecinie. Ale baza naszej firmy produkcyjnej mieści się we Wrocławiu i było nam o wiele łatwiej ogarnąć rzeczy związane z filmem w stolicy Dolnego Śląska. Wrocław jest miastem bardzo przyjaznym, jeśli chodzi o robienie filmów. To dobra alternatywa dla takich ośrodków, jak np. Warszawa. Tutaj o wiele taniej można zrobić film. Poza tym ludzie są bardziej życzliwi, bo kręcenie zdjęć to tutaj jeszcze jakaś atrakcja. W Warszawie to już przekleństwo i ciężko cokolwiek załatwić.

Wrocław sprawdził się w roli Szczecina?

Myślę, że tak. Choć miasto nie jest głównym bohaterem, to trzeba przyznać, że we Wrocławiu są przepiękne plenery, bardzo wizualne, można tu znaleźć bardzo ciekawe miejsca ze starymi budynkami.
Cały wywiad

Źródło: mmwroclaw.pl