Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Lincz na Mazurach

Data publikacji: 2011-04-26

„Lincz”, film Krzysztofa Łukaszewicza zainspirowany głośnymi wydarzeniami w niewielkiej mazurskiej miejscowości - Włodawa - już 13 maja trafi na ekrany polskich kin. W głównych rolach zobaczymy Leszka Lichotę, Wiesława Komasę, Izę Kunę oraz Tamarę Arciuch.

„Lincz” został mocno osadzony w realiach i jak twierdzi sam reżyser, „ważne było dla niego wierne odtworzenie okoliczności, poprzedzających lincz we Włodowie po to, aby potraktować temat w sposób uczciwy" (rzeczpospolita.pl). Dlatego też Krzysztof Łukaszewicz rozmawiał z uczestnikami zdarzeń, oraz dokładnie przewertował akta sprawy.

Zapewne z tego również powodu plener filmu są podobne, do tych, które stanowiły tło autentycznych wydarzeń. Film bowiem nakręcono w prawdziwych mazurskich miejscowościach: w Olsztynie, Barczewie, Dźwierzutach i Bartołtach Wielkich.

O filmie:
Zainspirowany głośnymi wydarzeniami we Włodowie thriller o zbrodni, która wstrząsnęła mediami i wymiarem sprawiedliwości. W niewielkiej mazurskiej miejscowości dochodzi do krwawego morderstwa, którego sprawcą może być niemal każdy z okolicznych mieszkańców. Okazuje się, że ofiara - 60-letni recydywista - od lat okrutnie znęcała się nad sąsiadami. Rozpoczyna się śledztwo, w którym na jaw wyjdą skrzętnie ukrywane tajemnice miejscowych. Premiera 13 maja 2011.

„Lincz", porównywany przez krytykę z "Długiem" i "Domem złym", uhonorowany został Grand Prix Festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie oraz nagrodą dla Leszka Lichoty za najlepszy debiut w głównej roli męskiej.

źródło: strona internetowa filmu