Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Gliński na granicy

Data publikacji: 2011-04-22

Gubin i Lednica to plenery filmu „Świnki” - najnowszego dzieła Roberta Glińskiego. Obraz jest polsko - niemiecką produkcją opowiadającą o mrocznym świecie przygranicznego półświatka, gdzie zarabia się na przemycie i prostytucji nieletnich. Film miał swoją premierę w Niemczech jesienią ubiegłego roku, do polskich kin wejdzie 20 maja 2011 roku.

Gros sekwencji do filmu powstało w Gubinie (m.in. na miejscowym targowisku). Jak czytamy na internetowej stronie miasta:
„Znanego reżysera nad Nysę przywiódł scenariusz, którego współautorką jest Joanna Didik, gubinianka. (…)Do filmu zaangażowano gubinian, grają epizodyczne role, statystują. Reżyser kontynuuje wątek zawarty w nagradzanym obrazie ,,Cześć Tereska”. Zamierza pokazać problem wkraczania młodych ludzi w świat dorosłych. Ich droga często - niestety - biegnie na skróty i pełna jest pułapek. A oni przekraczają kolejne granice…

Robert Gliński poznał przyszłą współautorkę scenariusza w Studium Scenariuszowym łódzkiej Filmówki. Joanna Didik właśnie w Gubinie chodziła do szkoły, tu zdała maturę.
- Chodziłem z nią do tej samej klasy pierwszej, potem nas podzielono, ja wybrałem klasę humanistyczną, Joanna - matematyczno-informatyczną - mówi dyr. Gubińskiego Domu Kultury Janusz Gajda. - Wiem, że potem studiowała chemię na Politechnice Łódzkiej i zrobiła doktorat. A scenariusze? To musi być jakaś jej nowa pasja.
Scenarzystka doskonale zna realia życia w przygranicznym mieście. Także teraz często odwiedza rodzinę. Była gdy padł pierwszy klaps, przyjedzie jeszcze na końcowe zdjęcia do filmu.

- Jego akcja toczy się współcześnie, przed i po wejściu Polski do strefy Schengen - dodaje W. Iwaszkiewicz. - Zdjęcia kręcimy przede wszystkim w Gubinie, ale także w Zittau, Berlinie i Lednicy, na spotkaniu młodych chrześcijan.”

O filmie:

„Świnki" to nastolatki z miasteczek zachodniego pogranicza Polski, prostytuujące się za byle co: elektroniczne gadżety, kosmetyki, ubrania... 16-letni Tomek pewnego dnia dowiaduje się, że jego szkolny kolega świadczy usługi niemieckim pedofilom. Aby spełnić kaprysy swojej dziewczyny, Tomek staje się gwiazdą nocnych wypadów do Niemiec...
W rolach głównych zobaczymy: Filipa Garbacza (Tomek), Annę Kulej (Marta), Daniela Furmaniaka (Ciemny), Rolfa Hoppe (Weber), Dorotę Wierzbicką (matka), Bogdana Koca (ojciec), Katarzynę Pyszyńską (Agata), Tomasza Tyndyka (Borys), Heiko Raulina (Max) oraz Wolfganga Boosa (pierwszy klient)

Nagrody:
• 44. Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Karlowe Wary 2009 - Wyróżnienie Specjalne Jury dla Filipa Garbacza
• 34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia 2009 - nagroda za debiut aktorski (Filip Garbacz)
• Festiwal Kina Europejskiego, Les Arcs 2009 - nagroda specjalna jury
• 27. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza, Poznań 2009 - nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Źródło: PiSF/gubin.com