Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bitewne pola pod Modlinem

Data publikacji: 2011-04-20

O plenerach do filmu „Bitwa Warszawska” (w tym o twierdzy Modlin i Piotrkowie) oraz o tym, czym się różniła praca przy najnowszym filmie Jerzego Hoffmana od tej na potrzeby „Starej baśni” i „Ogniem i mieczem” opowiada scenograf Andrzej Haliński.

Fragment wywiadu:

W pana bogatym dorobku artystycznym superprodukcje Jerzego Hoffmana zajmują szczególne miejsce. Czym różniła się praca np. przy „Starej baśni” i „Bitwie Warszawskiej 1920”?
Andrzej Haliński: Zarówno dla potrzeb „Starej baśni”, jak i „Ogniem i mieczem” trzeba było niemal od początku budować dekoracje. W przypadku „Bitwy Warszawskiej…” korzystaliśmy z gotowych obiektów, które trzeba było jedynie odpowiednio zaaranżować do potrzeb filmu.

Jednym z takich obiektów była np. twierdza Modlin.
Dostosowanie jej do potrzeb filmu było nie lada wyzwaniem. Obiekt jest wprawdzie historyczny, tyle że obecnie przypomina ruinę. A to musiałem starannie ukryć. Co ciekawe, ponieważ jest zabytkiem, każda interwencja była trudna do przeprowadzenia. Największym absurdem było to, ze nie można było wyciąć z murów Modlina dziko rosnących tam drzew. Będziemy wiec je musieli usunąć komputerowo. (…)

Oglądając sceny kręcone w Piotrkowie miało się wrażenie, że czas się zatrzymał…
Do tego miasta lubiłem często zaglądać. Sporo tam dokumentowałem. Wiedziałem, że miasto znakomicie nada się do filmu. Teraz, gdy szukaliśmy miejsc na przedmieścia Warszawy, czyli klimatu przedwojennego Radzymina i Zakroczymia, nie miałem wątpliwości, że Piotrków okaże się strzałem w dziesiątkę. To miasto oparło się dużym zniszczeniom wojennym. Tam mięliśmy właściwie niemal gotową scenerię. A zamknięcie jednej czy dwóch uliczek na potrzeby filmu nie stanowiło problemu.
rozmawiał Jan Bończa - Szablowski

Cały wywiad

Warto przypomnieć, że Andrzej Haliński udzielił także wywiadu „Polsce na filmowo”, gdzie mówił m.in. także o wspomnianej wyżej twierdzy w Modlinie oraz o plenerach „Starej baśni” i „Ogniem i mieczem”

Wywiad tutaj