Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Peter Weir w Warszawie

Data publikacji: 2011-04-8

Peter Weir, podczas swojego pobytu w Warszawie, odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego. Podobno zrobiło ono na nim kolosalne wrażenie. Może więc nasze najbardziej reprezentacyjne i nowoczesne muzeum zainspiruje wybitnego reżysera swoją urodą i skłoni do rozpatrzenia tego miejsca (albo całej Warszawy) jako potencjalnego pleneru filmowego?

Peter Weir jest w naszym kraju w związku z polską premiera filmu „Niepokonani” (w kinach od 8 kwietnia). Z tej okazji złożył wizytę w Warszawie a nastepnie pojechał do Krakowa. Wczoraj po południu Peter Weir odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego. Reżyser był pod ogromnym wrażeniem zarówno historii Powstania, jak i samej instytucji. Zapytany o pierwsze doznania z wizyty w Muzeum, odpowiedział, że „to miejsce jest niczym świecka świątynia, w której czuć ducha tych ludzi, którzy walczyli”. Podczas prawie dwugodzinnej wizyty Peterowi Weirowi towarzyszył Paweł Ukielski, zastępca Dyrektora MPW.

Reżyser wpisał się także do księgi pamiątkowej:
"Through words, sound and image - through drama, You tell this story of great courage and sacrifice. As a visitor you are kept in awe of such a Spirit as is remembered here. Thank you"
Peter Weir 6.IV.2011

Peter Weir przyleciał do Polski 5 kwietnia. Podczas trzydniowego pobytu w Warszawie reżyser odwiedził m.in. Muzeum Plakatu, Pałac w Wilanowie i Muzeum Powstania Warszawskiego. Spotkał się także z dziennikarkami oraz widzami (w ramach cyklu Gazeta Cafe), a także przedstawicielami Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Reżyser jest pod ogromnym wrażeniem polskiej kultury. Jest bardzo zainteresowany polską historią i miejmy nadzieję także urodą naszego kraju, w którym znaleźć można wiele fantastycznych miejsc na plenery filmowe.

Peter Weir, twórca filmów „Piknik pod wiszącą skałą” oraz „Pan i władca na krańcu świata” w „Niepokonanych” przedstawia historię polskiej odwagi, którą zna cały świat.
W rolach głównych Colin Farrell i Ed Harris.

O filmie:
W 1940 do sowieckiego łagru trafia Janusz, polski żołnierz, skazany za szpiegostwo na podstawie sfabrykowanych dowodów. W świecie gułagu, gdzie każdy walczy o przetrwanie, a litość jest najgorszym z grzechów, Janusz nie poddaje się panującej wśród więźniów atmosferze rezygnacji. Nie godzi się na nieludzkie traktowanie i mordercze warunki panujące w obozie. Nie przestaje wierzyć w możliwość ucieczki i powrót do domu.
Pewnej nocy, podczas zamieci śnieżnej, niemożliwe staje się faktem. Janusz wraz z grupą więźniów podejmuje się desperackiej ucieczki. Nie mają odpowiedniej odzieży, pożywienia, a nawet kompasu. Ucieczka to zaledwie początek długiego marszu ponad ludzkie siły - mają do przebycia 4000 mil od syberyjskiej tajgi, przez wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet i dalej przez Himalaje aż do Indii. Niezwykła podróż pełna jest heroicznej walki o przetrwanie. Pomimo różnic kulturowych i barier językowych przyświeca im wspólny cel - chcą odzyskać utraconą wolność. Nie sprzyjają im mordercze mrozy i nieznośny upał. Przemierzają pieszo najbardziej niezwykłe i niebezpieczne rejony świata, ucząc się przebaczać i odzyskiwać utracone w gułagu człowieczeństwo.

Źródło: Monalith Film/ Rabbit Action