Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Era Munka

Data publikacji: 2011-03-29

Mokotowska i Chmielna w Warszawie, stołeczny Dworzec Wschodni, Nowa Huta, Franciszkańska w Krakowie - a wszystko tak, jak to wyglądało w latach 50. i 60. XX w. Te i inne plenery filmowe z obrazów Andrzeja Munka można będzie obejrzeć podczas retrospektywy jego filmów, która odbędzie się na 11. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu (21-31 lipca 2011).

Poniżej lista niektórych plenerów w filmach Andrzeja Munka:

„Pasażerka”:
Plenery: Oświęcim (obóz koncentracyjny, statek pasażerski Batory)

„Zezowate szczęście”:
Plenery: Warszawa (m. in. klatka schodowa na ul. Mokotowskiej (scena ucieczki Piszczyka z mieszkania Basi), ul. Chmielna (sklep zegarmistrza), dworce: Warszawska Wschodnia i Warszawa Zachodnia, dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego, szkoła przy ul. Otwockiej, Agrykola (defilada harcerzy)), Kraków (m. in. ul. Franciszkańska (scena w kawiarni), Nowa Huta (fabryka zbrojeniowa), Łódź (ul. Moniuszki - sen Piszczyka), Sieradz (więzienie)

„Eroica”:
Plenery: Konstancin pod Warszawą, Warszawa, Zakopane (dworzec kolejowy), Kuźnice (stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch), Kasprowy Wierch (dot. noweli Con Bravura, która miała być pierwszą częścią filmu. Ostatecznie - już po zmontowaniu - nie została przez Munka włączona do ekranowej wersji filmu. Obecnie prezentowana bywa jako dodatek do właściwej wersji "Eroiki")

„Człowiek na torze”
Plenery: Warszawa (Dworzec Wschodni), Zduńska Wola.

„Błękitny krzyż” (film dokumentalny):
Plenery: Tatry

Źródło: MFF Era Nowe Horyzonty/filmpolski.pl