Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

8 sierpnia kino plenerowe powraca na Wyspę Słodową

Data publikacji: 2014-08-8

W piątek, 8 sierpnia, na Wyspę Słodową powraca kino plenerowe. W cztery sierpniowe weekendy zapraszamy na seanse pod chmurką aż trzy razy w tygodniu: w piątki, soboty i niedziele o godz. 21.00. Każdy weekend będzie prezentował obrazy o innej tematyce – jako pierwsze zaprezentujemy filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach.

Rozpoczniemy projekcją „Pogorzeliska”. To kanadyjski dramat z 2010 r., opowiadający historię rodzeństwa, które podczas odczytywania testamentu matki dowiaduje się o istnieniu brata oraz o tym, że ojciec, którego uważano za zmarłego, wciąż żyje. Zgodnie z ostatnią wolą matki Simon i Jeanne mają dostarczyć bratu i ojcu zapieczętowane listy. Powoli zaczynają odkrywać prawdę o życiu matki.

„Tango libre” to historia nieśmiałego strażnika więziennego, Jeana-Christophe, który na kursie tanecznym poznaje tajemniczą Alice. Szybko okazuje się, że kobieta często przychodzi do więzienia, w którym pracuje Jean-Christophe, aby odwiedzić tam swojego męża. Gdy ten dowiaduje się o relacji łączącej Alice ze strażnikiem, również zaczyna pobierać lekcje tanga - w więzieniu, z parach z innymi osadzonymi.

„Królestwo zwierząt” opowiada historię nastoletniego Joshuy, który po samobójczej śmierci matki dostaje się pod opiekę babci. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że starsza pani i jej trzej synowie tworzą rodzinną organizację przestępczą. Zajmują się głównie napadami, handlem narkotykami oraz ucieczkami przed policją. Tymczasem Joshua musi zdecydować, czy przyjąć reguły panujące w domu, czy podjąć współpracę ze stróżami prawa.

Trzeci weekend sierpnia na Wyspie Słodowej to kino społeczne. Na wielkim ekranie pojawią się filmy poruszające ciekawe treści, a ich tematem będą ludzie i sprawy, z jakimi mierzą się pod różnymi szerokościami geograficznymi. W piątek, 15 sierpnia, zobaczymy dokument w reżyserii Lucy Walker – „Śmietnisko”. Jardim Gramacho to jedno z największych na świecie wysypisk śmieci, które do 2012 r. funkcjonowało na peryferiach Rio de Janeiro. To właśnie tam, z Brooklynu wyruszył słynny artysta – Vik Muniz, by stworzyć portrety miejscowych „catadores”, czyli ludzi zbierających na śmietnisku materiały, nadające się do ponownego przetworzenia. Efekt tego eksperymentu zaskoczył wszystkich. Film dokumentuje podróż i działania artysty.

Reżyserem „Siły kobiet” jest JR – ukrywający się pod pseudonimem, sławny przedstawiciel street artu. Artysta słynie z tego, że powiększa swoje zdjęcia do ogromnych rozmiarów, a następnie umieszcza je w zupełnie nieprzewidywalnych miejscach. Na jego zdjęciach często podziwiać możemy ludzkie oczy. Tym razem artysta postanowił opowiedzieć o sile kobiet z najbiedniejszych zakątków świata.

Dokument „Doktryna szoku” w reżyserii Michaela Winterbottoma powstał na podstawie narracji Naomi Klein, która w 2007 r. wydała kontrowersyjną książkę pod tym samym tytułem. Opisuje w niej tezy związane z tzw. kapitalizmem katastroficznym, w ramach którego światowe rządy i wielkie koncerny kontrolują przemiany społeczno-gospodarcze w poszczególnych krajach, wykorzystując do tego celu niepokoje społeczne, przemiany ustrojów czy nawet katastrofy naturalne.

 

Harmonogram projekcji:

8.08, godz. 21.00 – „Pogorzelisko”
9.08, godz. 21.00 – „Tango libre”
10.08, godz. 21.00 – „Królestwo zwierząt”

15.08, godz. 21.00 – „Śmietnisko”
16.08, godz. 21.00 – „Siła kobiet”
17.08, godz. 21.00 – „Doktryna szoku”


Kino plenerowe jest organizowane przez Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego w ramach projektu „Wyspa na Weekend”. Partnerami tegorocznej edycji są: Gutek Film, Kino Nowe Horyzonty oraz 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty.

Więcej na: wyspa.wroclaw.pl oraz facebook.com/wyspanaweekend