Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Mała matura na krakowskim rynku

Data publikacji: 2011-03-23

Krakowski Rynek Główny oraz inne urokliwe rejony stolicy Małopolski stanowią plenery najnowszego filmu Janusza Majewskiego, zatytułowanego „Mała matura 1947”. W rolach głównych zobaczymy: Marka Kondrata, Wojciecha Pszoniaka, Artura Żmijewskiego, Olgierda Łukaszewicza, Wiktora Zborowskiego, Mariana Opanię i Sonię Bohosiewicz. Film otrzymał nagrodę specjalną na zeszłorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni.
 

Scenariusz „Małej matury” powstał na podstawie książki o tym samym tytule, której autorem jest… Janusz Majewski. Reżyser swoje gimnazjalne lata spędził w Krakowie i dlatego miasto jest jednym z ważnych bohaterów zarówno powieści jak i jej ekranizacji.
 

"Razem z głównym bohaterem powieści przemierzamy jego ulice i zaułki. Śledzimy nieudaną wizytę Ludwika i jego przyjaciół u prostytutki z ul. Szerokiej. Towarzyszymy bohaterowi, kiedy przebywa na komisariacie przy ul. Batorego - Krakowa nie mogło w książce zabraknąć z prostej przyczyny. To właśnie w tym mieście przeżyłem najważniejsze lata mojego życia. Zaważyły one na tym, kim obecnie jestem - mówi Majewski.
- Kraków kojarzy się reżyserowi przede wszystkim ze smakiem pałeczek truflowych od Wedla, na które chodził codziennie ze szkolnymi przyjaciółmi. - To był taki nasz rytuał - zdradza. Dobrze zapamiętał też przesiadywanie w czytelni przy ul. Smoleńsk, gdzie wertował albumy o sztuce. Ale jego najbardziej ukochanym miejscem pod Wawelem była mała kawiarenka u Maurizia na linii AB. Spotykał się w niej z przyjaciółmi.”

Jednak część opisanego w filmie świata już nie istnieje: - Moje ulubione kawiarenki zostały zamknięte, piękne kamienice zasłaniają teraz obrzydliwe reklamy, a na Rynku pełno różnego rodzaju muzykantów - mówi reżyser

Film trafi na ekrany kin 15 kwietnia.

Źródło cytatów: gazetakrakowska.pl
Źródło zdjęć: Monolith Plus
Linki zewnętrzne:
Oficjalny zwiastun
Film dokumentalny