Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dzień kobiet - Polska Erin Brockovich

Data publikacji: 2013-03-8

Mocna historia silnej kobiety

„Dzień kobiet” to mocna, osadzona w życiu i prawdziwych wydarzeniach, historia kobiety zwykłej-niezwykłej, zwyczajnej-nadzwyczajnej. To opowieść o fikcyjnej postaci, Halinie Radwan, która symbolizuje prawdziwych ludzi i ich traumatyczne doświadczenia w walce o godność i zrozumienie. Główna bohaterka pełnometrażowego debiutu Marysi Sadowskiej, początkowo wycofana, bezbronna, manipulowana, znajduje w sobie siłę, by zjednoczyć swoje przyjaciółki i współpracownice, by razem stanęły do walki z bezduszną korporacją.

Polska Erin Brockovich

Po pokazach w Konkursie Głównym na zeszłorocznym Gdynia Film Festival, „Dzień kobiet” został okrzyknięty polską wersją „Erin Brockovich” Stevena Soderbergha. To rzadki przykład filmu w polskim kinie z tak wyrazistą bohaterką. Katarzyna Kwiatkowska stworzyła niezwykłe studium kobiecej przemiany – z postaci uciemiężonej i wykorzystywanej, nieświadomej swojej siły i możliwości, przeistacza się w wojowniczkę, staje na czele prywatnej rewolucji, ale robi to nie tylko w swoim imieniu, także w geście solidarności z tymi, którzy nie mają szansy i odwagi by wyjść przed szereg. Grana przez nią Halina Radwan jest jedną z najciekawszych, najbardziej niecodziennych postaci w polskiej kinematografii ostatnich lat. Pełnokrwista, z rysą na życiorysie, a jednak potrafiąca wzbudzić sympatię i szacunek widzów.

„Dzień kobiet” to film osadzony w nurcie kina społecznego, ale daleko wykraczający poza jego ramy, czerpiący z publicystyki i kina zaangażowanego Kena Loacha i Mike’a Leigh, ale uniwersalny w swoim przesłaniu i wymowie. Atrakcyjny dla widza, okraszony humorem, dowcipem, wartką akcją, potrafiący uruchomić wzruszenie oraz zaangażowanie emocjonalnie publiczności.

Na miejsce akcji, został wybrany Wyszków, kręcono tam plenery, wnętrza w Warszawie a sklep pod Grójcem.