Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Gdynia: Tutaj kręcił Wajda

Data publikacji: 2012-09-18

Sceny krwawej masakry robotników 17 grudnia 1970 roku Andrzej Wajda kręcił w miejscu, gdzie one faktycznie miały miejsce. Chodzi o stację szybkiej kolei miejskiej Gdynia Stocznia, charakterystyczną kładkę nad torami oraz położony obok wiadukt na ulicy Janka Wiśniewskiego. No i oczywiście film ,,Człowiek z żelaza’’ (1981). Do wydarzeń grudniowych słynny reżyser nawiązuje także w kończonym właśnie ,,Wałęsie’’.


 

 

 

 

 

 

 

- Symboliczne sceny, kiedy Jerzy Radziwiłłowicz jako Maciej Tomczyk wbija krzyż tuż przy schodach na kładkę obiegły cały świat. - Tym samym niepozorny, zaniedbany przystanek Gdynia-Stocznia zapisuje się na ważnej karcie historii - skomentował Jarosław Woźny w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej. Sceny z wiaduktem w tle kończą także filmową opowieść Andrzeja Wajdy: słychać piosenkę ,,Janek Wiśniewski padł’’, a przez wiadukt przechodzą Krystyna Janda oraz Jerzy Radziwiłowicz.
Gdyński samorząd we wrześniu 2000 roku nadał Andrzejowi Wajdzie tytuł honorowego obywatela miasta.
- Dla nas gdynian ten film ma znaczenie szczególne. Był realizowany między innymi w naszym mieście, we wrześniu 1981 roku, trzy miesiące przed ogłoszeniem stanu wojennego. Jak wspomina Andrzej Wajda , spodziewał się go, czemu dał wyraz w ostatnich scenach filmu, rozgrywających się na żelaznym wiadukcie, przy przystanku kolejki elektrycznej Gdynia Stocznia. Towarzyszy im piosenka o ,,chłopcach z Grabówka, chłopcach z Chyloni’’, o Janku Wiśniewskim, który padł od bratobójczej kuli, podczas wydarzeń Grudnia 70. Reżyser spieszył się z realizacją filmu. Zdążył - ,,Człowiek z żelaza’’ trafił na ekrany polskich kin jeszcze jesienią 1981 roku - napisali w laudacji na cześć reżysera gdyńscy radni. Historyczny wiadukt przy stacji Gdynia Stocznia, kładka i zabudowania stacji zagrały także w filmie Antoniego Krauzego ,,Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł’’. Film wszedł na ekrany w 2011 r.
(Plakat z filmu: polishmovieposter)