Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dorociński zagrał w Małopolsce

Data publikacji: 2012-09-5

Trzymający w napięciu, nowocześnie skonstruowany wojenny thriller Marcina Krzyształowicza „Obława” to zrealizowana na serio, z poszanowaniem realiów historycznych, polska wariacja na temat „Bękartów wojny” Quentina Tarantino. Jak zaznaczają twórcy, skomplikowana intryga ukazuje prawdziwe oblicze okupacji z perspektywy partyzanta (Marcin Dorociński), który zmaga się nie tylko z Niemcami, ale także ze zdrajcami w polskich szeregach i z własną, mroczną przeszłością. Film powstawał w urokliwych krajobrazach Małopolski: m.in. w Rytrze koło Nowego Sącza i Słomnikach koło Krakowa. Ostatnie zdjęcia powstawały w piętnastowiecznym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy. W połowie października film wchodzi do kin.
W zabytkowym kościele powstawała scena z udziałem Macieja Stuhra, który wcielił się w niecodzienną dla siebie rolę czarnego charakteru, konfidenta Gestapo. W Luborzycy zagrali także Sonia Bohosiewicz oraz Weronika Rosati. - Konfident Kondolewicz przychodzi do kościoła do spowiedzi i okazuje się, że w konfesjonale znajduje się gestapowiec - opowiada o scenie reżyser Marcin Krzyształowicz. Stojący na wzniesieniu kościółek wcześniej zagrał także w filmie o życiu zmarłej siatkarki Agaty Mróz. Tutaj bohaterowie (Olga Bołądź, Michał Żebrowski) biorą ślub, ale sceny kręcono tylko na zewnątrz świątyni.
,,Obława’’ zdobyła Srebrne Lwy na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz Krzyształowicza znalazł się także w elitarnym gronie 16 najlepszych produkcji z całego świata i konkuruje - w ramach 36. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu - o nagrodę główną w Konkursie Międzynarodowym. (Kino Świat, Gazeta Krakowska, fot. Jacek Drygałą, Wikipedia - piotrekwas)