Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Wakacyjny szlak filmowy - Toruń

Data publikacji: 2012-07-31

Toruń to miasto z piękną Starówką, ale pora nie kojarzyć Torunia tylko z piernikami i Kopernikiem, ale także ,,na filmowo’’. To przecież tutaj – przy Bulwarze Filadelfijskim – wyruszał filmowy statek w ,,Rejsie’’ Marka Piwowskiego. To tutaj Stanisław Tym wraz z przygodnym znajomym wchodzili na statek ,,służbowo’’. W filmowych kadrach widać fragmenty toruńskiego Starego Miasta. Władze miejskie uczciły to kultowe miejsce nad Wisłą: dziś tam, gdzie powstawał film stoi pamiątkowa tablica z fotosami z planu, a na całej długości bulwaru wypisane są dialogi z ,,Rejsu’’. U nabrzeża stoją statki zamienione w kawiarnie. Obok bulwaru stoi charakterystyczny stalowy most, który udawał warszawski Most Kierbedzia w sensacyjnym ,,Zamachu’’ Jerzego Passendorfera (1958).
Innym magicznym filmowym miejscem jest Rynek Nowomiejski, znany widzom z doskonałego filmu sensacyjnego ,,Prawo i pięść’’ Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego (1964). Rynek Nowomiejski wraz z przyległymi uliczkami stanowił najważniejszy plener w tym filmie: ta część Torunia zagrała opuszczone miasteczko gdzieś na Ziemiach Odzyskanych, które opanowuje banda szabrowników. Któż z nas nie pamięta charakterystycznej roli Gustawa Holoubka jako jedynego sprawiedliwego oraz ballady
śpiewanej przez Edmunda Fettinga ze słowami Agnieszki Osieckiej ,,Nim wstanie dzień’’. Dziś na Rynku Nowomiejskim stoi pomnik upamiętniający powstanie filmu (odlew wózka, którego używali przesiedleńcy), posłuchać można także pozytywki z melodią z filmu. (mar)