Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

80 milionów we Wrocławiu

Data publikacji: 2011-03-17

Wrocław stanowi główny plener najnowszego filmu Waldemara Krzystka: „80 milionów”, opowiadającego sensacyjną historię ratowania związkowych pieniędzy Solidarności na krótko przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. W głównych rolach zobaczymy Krzysztofa Czeczota, Wojciecha Solarza, Macieja Makowskiego a także Jana Frycza, Adama Ferency oraz Krzysztofa Stroińskiego. Zdjęcia rozpoczęły się we wrześniu 2010 roku, we Wrocławiu.
Premiera filmu planowana jest na 5 maja 2011 br.

Osią filmu jest opowieść o spektakularnej akcji opróżniania kont związkowych - na łączną kwotę tytułowych 80. milionów złotych - na 10 dni przed wprowadzeniem Stanu Wojennego. Wtedy za sprawa ówczesnego przewodniczącego dolnośląskiej Solidarności, Władysława Frasyniuka, trójka młodych działaczy wypłaciła z wrocławskiego banku wspomniane związkowe pieniędzą. Zrobili to w ostatnim momencie. 13 grudnia konto zostało zablokowane przez komunistów. Władza uznała, że był to "skok na bank" i podjęła gorączkowe działanie, aby pieniądze odzyskać. Tych jednak strażnikiem został kardynał Henryk Gulbinowicz. Przechował je w swoich prywatnych pokojach Pałacu Biskupiego. Cudem uratowana gotówka po wprowadzeniu stanu wojennego pomogła w budowie wrocławskiego podziemia.

"Chciałbym, aby powstał film z wartką, wciągającą akcją w gatunku komedii kryminalnej. Śmieszny, kiedy trzeba i trzymający w napięciu, kiedy jest to niezbędne"
Waldemar Krzystek, reżyser

Źródło: filmpolski.pl, 80mln.pl