Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

10 lat "Dnia świra"

Data publikacji: 2012-06-12

Zdarzają się filmy, którym marketingowy przymiotnik „kultowy”, prosto z reklamowego plakatu, nie jest potrzebny, by kultowym naprawdę się stać. Pamiętamy poszczególne sceny, charakterystyczne postaci, a dialogi przenosimy do codziennych rozmów. Jednym z takich filmów, pewnie najbardziej wyrazistym przykładem spośród obrazów ostatniego dwudziestolecia obok „Psów”, jest „Dzień świra” Marka Koterskiego. Właśnie minęło 10 lat od premiery filmu, który w tym czasie zgarnął wszelkie możliwe nagrody w Polsce i zyskał rzesze fanów, a trafność jego społecznych obserwacji i diagnoz nadal porusza
Pod wieloma względami obrazoburczy, wyśmiewający liczne polskie świętości film Koterskiego o sfrustrowanym i znerwicowanym malkontencie, Adasiu Miauczyńskim, zawiera nie tylko wybitne sceny komiczne, ale przede wszystkim sporo gorzkich obserwacji. Przegrany życiowo inteligent pogrąża się coraz mocniej w swoich natręctwach i fobiach.

Dla filmu bardzo ważne są lokacje, które wyraźnie korelują z nastrojem Adasia. Miasto osacza i unieszczęśliwia bohatera. Kolejki, sąsiedzi, sklepy, transport publiczny – to wszystko prowadzi do jeszcze większego rozstroju psychicznego bohatera. Partie miejskie kręcone były głównie na warszawskim Ursynowie w przestrzeni smutnego blokowiska, któremu brakuje zieleni, ciszy, jakiejkolwiek intymności.
Miejscem, gdzie bohater może odpocząć od znienawidzonego miejskiego tłoku i hałasu jest mała nadmorska miejscowość. Zdjęcia do tych scen kręcone były na plaży w Dębkach. Jak pisze Marek Szymański w książce „Polska na filmowo” – „Dębki to niezwykłe miejsce nad Bałtykiem: zarówno ze względu na historyczne położenie – przed wojną przechodziła tu granica z Niemcami, jak i uroki geograficzne, bo piaszczysta plaża w Dębkach jest najszersza w Polsce i ma opinię najpiękniejszej. Okolica, bogata w różne gatunki roślin i ptaków oraz drobną zwierzynę leśną, tworzy wraz z nadmorskimi łąkami prawdziwie bajkowy krajobraz. Osada położona jest w dużej części w lesie, co dodaje jej uroku. Obszar wokół Dębek należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a na zachód od miejscowości znajduje się rezerwat przyrody Piaśnickie Łąki. Dębki położone są u ujścia rzeczki Piaśnicy, która wpadając w tym miejscu do morza tworzy urokliwe rozlewiska”.
Nawet tak piękne „okoliczności przyrody” nie były jednak w stanie ukoić skołatanych nerwów bohatera, rozjaśnić myśli, czy przywołać poetyckiego natchnienia. Pobyt na pięknej plaży stał się dla Adasia tak samo trudnym punktem w kalendarzu, jak wizyta u lekarza, psychiatry, matki, czy podróż pociągiem.
Mimo goryczy „Dzień świra” jest jednak także świetną komedią, a cytaty z Adasia Miauczyńskiego, granego fenomenalnie przez Marka Kondrata, te z nauką angielskiego, czy słynnym „dzióbkiem”, bawią tak samo nawet po 10 latach od premiery. Ciekawe, czy Koterski wróci ponownie do swojego ulubionego filmowego bohatera?

 

 
 

 źródło zdjęć: wikipedia.pl