Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Jaką tajemnicę skrywa Westerplatte...

Data publikacji: 2012-05-21

W kwietniu zakończyły się zdjęcia do nowej wojennej produkcji „Tajemnica Westerplatte”. Film ten od początku wywoływał silne emocje i spore zainteresowanie, poruszył nie tylko opinię społeczną, ale i… polityków.

PISF bardzo przychylnie odniósł się do scenariusza i przyznał twórcom dotację w maju 2008 roku. Autorzy zgłosili się o patronat do Kancelarii Premiera i to właśnie ten ruch wywołał spore zamieszanie. Scenariusz został przesłany do oceny historykom, wypowiedzieli się oni negatywnie, co podchwycili politycy i część dziennikarzy, podniosły się głosy, że film szarga pamięć o obrońcach Westerplatte. Potem pojawiły się kolejne perturbacje…

Problemy natury organizacyjnej, a i finansowej sprawiły, że zdjęcia z 2009 roku zawieszono. Ekipa filmowa opuściła dotychczasowy plan zdjęciowy – poligon na Litwie. Minęły dwa lata… Jednak w listopadzie ubiegłego roku, po częściowej zmianie ekipy, zdjęcia ruszyły pełną parą. Zmienił się nawet odtwórca głównej roli majora Sucharskiego – po rezygnacji Bogusława Lindy zastąpił go Michał Żebrowski, stąd bardzo wiele ujęć trzeba było powtórzyć. Reżyserem pozostał Paweł Chochlew, do tej pory znany głównie jako aktor. Premiera, początkowo planowana na 70. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej została przesunięta na rok 2012 – jednak data 1.września pozostała bez zmian.

W listopadzie nakręcono ujęcia z wnętrz, wykorzystano do tego halę zdjęciową WFDiF. Podobno, jak tylko ekipa zwolniła przestrzeń, wkroczyli tam twórcy filmu „Wałęsa”. W kwietniu nakręcono z kolei plenery, wykorzystano do tego tereny poligonu w Zielonce oraz przepiękną, niemalże stuletnią willę „Fraszka” w Konstancinie-Jeziornej należącej do rodziny Wedlów. Miejsce to jest znane ze sporej ilości produkcji, ostatnio chociażby z „Przepisu na życie”.
O plenerach do filmu mówi Anna Hardasiewicz z agencji Rabbit Action, wspierającej Monolith Films w obsłudze medialnej filmu: „Większość miejsc była odgrywana przez inne lokacje. Sceny nad morzem były kręcone na Helu i w Kłajpedzie na Litwie. Nie można było nic kręcić na samym Westerplatte, ponieważ przy forcie na plaży jest falochron i zresztą morze zabrało część plaży. Oryginalna Wartownia numer 1 została przesunięta o jakieś 100 metrów i jej przedpole jest zupełnie inne". 
Dodaje także, że oryginalne miejsca bardzo się zmieniły. Jako że są atrakcyjne turystycznie, powstała tam infrastruktura dla nadmorskich gości, przez co plenery straciły walor autentyczności dla filmowców – w filmie historycznym to tym bardziej istotne. „Oryginalne koszary na Westerplatte zostały wysadzone po II wojnie światowej przez Rosjan, którzy mieli tam skład amunicji. Poza dokumentacją, która była dla nas bardzo interesująca nie zostało na tym terenie nic, co mogłoby się przydać podczas samej realizacji zdjęć”.
Miejmy nadzieję, że „Tajemnica Westerplatte” po wielu perturbacjach doczeka się planowanej premiery, a przede wszystkim, że zostanie zapamiętana nie tylko jako kontrowersyjny obraz, ale przede wszystkim jako interesująca i nowoczesna produkcja wojenna.

źródło zdjęcia: Wikipedia