Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Na szlaku pancernych

Data publikacji: 2012-02-27

Każdy fan „Czterech pancernych”, polskiego serialu wszechczasów, może poczuć się jak członek załogi Rudego 102! Członkowie toruńskiego Stowarzyszenia Klub Pancernych otworzyli szlak Czterech Pancernych. Biegnie on w miejscach, które posłużyły za plenery serialu.

Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, a także czołowy znawca „Czterech pancernych” opowiada: „Serial był kręcony w wielu miejscach w Polsce, chociażby w Kotlinie Kłodzkiej czy nad morzem. My na początku skupiliśmy się na otwarciu szlaku w Żaganiu i okolicach. Są tam oznaczone 4 miejsca. Teraz natomiast otworzyliśmy kolejny szlak, wokół Tomaszowa”.

Szlak biegnie przez miejscowości Ujazd, Tomaszów, Spałę, Inowłódź, Poświętne i Gasek k. Inowłodza. Na razie nie jest w pełni oznaczony, ale w planach jest stworzenie dokładniejszej informacji turystycznej.

Stowarzyszenie Klub Pancernych w „pancerniackich” wydarzeniach współpracuje ze Skansenem Rzeki Pilicy w Tomaszowie. Wypełniają go głównie eksponaty wojenne i militarne, także te związane z kręceniem serialu. Andrzej Kobalczyk, dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy, aktywnie uczestniczący w działaniach na rzecz promocji inicjatywy, opowiada: „Ekipa filmowa dość długo przemieszczała się po naszych terenach. Przez dłuższy czas stacjonowała także w Spale. Przez cały czas odkrywamy jeszcze kolejne miejsca w naszym regionie, które stały się plenerami serialu”. W archiwum skansenu pozostały fotografie i dokumenty po ekipie filmowej.

Marek Łazarz, autor książki „Czterej pancerni i pies. Przewodnik po serialu i okolicach”, potwierdza opinię na temat odkrywania, a raczej identyfikowania, coraz to nowych plenerów. – „Książkę napisałem w 2006 roku, ale od tej pory udało nam się ustalić kolejne lokacje serialu".

Jak widać po działalności Stowarzyszenia, pamięć o załodze Rudego 102 jest ciągle żywa. Można zarówno poczytać o produkcji, jak i pobawić się w pancernego, chociażby na szlaku w Tomaszowie. Skansen z kolei gwarantuje cyklicznie dodatkowe atrakcje rodem z serialu o przygodach Janka Kosa i psa Szarika.

Zachęcamy do zaglądania na stronę skansenu, gdzie można na bieżąco śledzić kolejne "pancerniackie" wydarzenia.

 
 
 

fot. archiwum Skansenu Rzeki Pilicy