Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Nie lubię poniedziałku cyfrowo

Data publikacji: 2012-02-15

Komedia w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego - "Nie lubię poniedziałku" z 1971 roku -to kolejny filmu zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu KinoRP (współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowy). Obraz w całości powstał w Warszawie. Odnowione "Nie lubię poniedziałku" będzie można zobaczyć w dniach 15-16 lutego w dwóch polskich kinach: stołecznej Kulturze i łódzkiej Polonii, w ramach cyklu pokazów "Kino bez napisów".

"Nie lubię poniedziałku"
To komedia pomyłek, pokazującą z przymrużeniem oka absurdy dziejące się w Polsce w czasach PRL-u. Film jest zbiorem skeczy, związanych luźno z fabułą. W pewien wrześniowy poniedziałek mieszkańcy Warszawy borykają się z problemami codzienności. Delegat GS-u nie może kupić części do kombajnu, za to inni mogą się wreszcie zaopatrzyć w papier toaletowy, z którym następnie kłusują ulicami niczym z myśliwskimi trofeami zawieszonymi na szyjach.

Warszawa w tle
Film "Nie lubię poniedziałku" to podróż w czasie. Tłem przygód jakie przytrafiają się głównym bohaterom, w tym włoskiemu przedsiębiorcy Francesco Rovenelliemu, jest Warszawa z początku lat 70-tych. Reżyser w poszczególnych scenach filmu pokazuje bardziej i mniej znane miejsca w stolicy: Stare Miasto (w tym ul. Bednarska), ulicę Świętokrzyską (m.in. pod nr 12, przed Ministerstwem Finansów), Aleje Jerozolimskie, Pałac Kultury, osiedle za Żelazną Bramą, Okęcie, jedną ze szkół "tysiąclatek", pocztę na ul. Grochowskiej róg Kickiego, ul. Kasprzaka.

Komedia z 1971 roku
Premiera "Nie lubię poniedziałku" odbyła się 27 sierpnia 1971 roku. Reżyserem, autorem scenariusza i dialogów jest Tadeusz Chmielewski, który swoją obecnością uświetnił uroczystą projekcję w kinie Kultura. Zdjęcia są dziełem Mieczysława Jagody, a muzyka została napisana przez Jerzego Matuszkiewicza. W filmie pojawia się wielu znanych polskich aktorów, m.in. Bohdan Łazuka, Jerzy Turek, Mieczysław Czechowicz, Lech Ordon, Zofia Czerwińska. Obraz został wyprodukowany przez nieistniejący już Zespół

Filmowy "Plan".
Rekonstrukcyjny debiut Orki ze wsparciem PISF
Cyfrowa rekonstrukcja obrazu w komedii Tadeusza Chmilewiskiego jest dziełem Studia Postprodukcyjnego Orka, dla którego odnowienie filmu "Nie lubię poniedziałku" było rekonstrukcyjnym debiutem. Za rekonstrukcję dźwięku odpowiada Studio Company. Prace nad renowacją filmu nadzorowało studio filmowe Kadr. Po raz kolejny rekonstrukcja cyfrowa polskiego filmu była współfinansowana przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej, który był również współorganizatorem uroczystej premiery.
 

Projekt KinoRP
KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Partnerami przedsięwzięcia są: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra, The Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Dukszta&Malisz, TOYA Studios, Sound Place i Studio Company. Koordynatorem projektu jest Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Źródło: PISF