Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Film Holland promuje Łódź

Data publikacji: 2012-02-10

 

„W ciemności” Agnieszki Holland jest na najlepszej drodze do święcenia triumfów. Nie tylko znalazł się bowiem wśród kandydatów do Oscara, ale także jest faworytem tegorocznych nominacji do Orłów, czyli Polskich Nagród Filmowych. Z sukcesu filmu chce skorzystać Łódź, której włodarze liczą na efekt promocyjny dla ich miasta.
 

W filmie Agnieszki Holland głównym plenerowym bohaterem jest Łódź. „W ciemności” kręcono m.in. na podwórko przy ulicy Jaracza, w kanałach podziemnych, na terenach dawnego Litzmannstadt Ghetto, przy ul. Włókienniczej, na ul. Nowomiejskiej oraz przy Księżym Młynie.

Filmowcy nie po raz pierwszy znaleźli w Łodzi znakomite plenery:
„W podwórku przy Jaracza wystarczyło postawić szubienicę, żeby nakręcić dramatyczną scenę. Na Włókienniczej - wymalować kilka szyldów. Żadne inne zmiany - oprócz zamaskowania plastikowych okien - nie były konieczne, bo spora część łódzkiego centrum nie zmieniła się od czasów wojny.”
(źródło: lodz.gazeta.pl)

„Łódź, zwłaszcza ta filmowa, trzyma kciuki, bo na Oscarze może wiele zyskać. Ale żeby zyskać, najczęściej trzeba zainwestować. Dlatego też miasto dba o promocję i dobry wizerunek w branży filmowej. - Zapewniliśmy dystrybucję w Europie i Stanach Zjednoczonych przez dwóch dużych dystrybutorów, co między innymi podniesie naszą wiarygodność w środowisku branżowym - mówi Monika Głowacka, komisarz filmowy Łodzi.

Jak zapewnia, jeśli film Agnieszki Holland dostanie Oscara, będzie to duży sukces promocyjny Łodzi. Już teraz związki filmowe tej wybitnej reżyserki z Łodzią dają dobre efekty. - Rozmawiałam ze szwedzkim producentem o realizacji zdjęć do jego filmu właśnie w naszym mieście. Pierwsze pytanie, jakie mi zadał, to jakie produkcje były kręcone w Łodzi. Kiedy wymieniłam film Agnieszki Holland, stwierdził, że jesteśmy sprawdzonym partnerem - cieszy się Monika Głowacka.”

więcej

Zdjęcia do „W ciemnośści” kręcone były także na Starym Rynku w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Berlinie, Lipsku, Warszawie i Modlinie oraz w Piotrkowie Trybunalskim (Stare Miasto).

Najnowszy film Agnieszki Holland opowiada historię Leopolda Socha, złodzieja, który z przestępcy zmienia się w bohatera ratującego grupę Żydów z łódzkiego getta.
W rolach głównych zobaczyć można m.in. Kingę Preis, Agnieszkę Grochowską oraz Roberta Więckiewicza.
Premiera filmu odbyła się w styczniu 2012 roku.