Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Cyfrowy Giuseppe w Warszawie

Data publikacji: 2012-01-23

"Giuseppe w Warszawie" z 1964 roku jest kolejnym polskim filmem zrekonstruowanym cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Rekonstrukcja obrazu była współfinansowana przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film Stanisława Lenartowicza powstał w Warszawie i we Wrocławiu.

Przy czym warto odnotować, że tytułową stolicę „zagrał” w znaczniej mierze Wrocław. Zdjęcia powstały m.in. na Dworcu Głównym oraz w zrujnowanej zabudowie Kępy Mieszczańskiej, w tym na ul. Witolda.

Giuseppe w Warszawie" to komedia przedstawiająca losy włoskiego żołnierza, który podczas II wojny światowej dezerteruje z frontu wschodniego. Przypadkiem dostaje się do Warszawy i ukrywa, by w końcu zostać sprzymierzeńcem Polaków w walce z Niemcami. To jeden z niewielu polskich filmów, który przedstawia czasy okupacji na wesoło. Premiera obrazu odbyła się 7 sierpnia 1964 roku w Warszawie.

W role rodzeństwa - Marii i Staszka - wcielili się polscy aktorzy: Elżbieta Czyżewska i Zbigniew Cybulski. Żołnierza Giuseppe Santucciego zagrał włoski aktor Antonio Cifariello, znany z takich filmów jak: "Afryka pod wodą" czy "Ciao, ciao bambina". Scenariusz do filmu stworzył Jacek Wejroch. Autorem zdjęć był Antoni Nurzyński. Ścieżkę dźwiękową napisał Wojciech Kilar. Na premierze pojawili się żyjący twórcy filmu: aktorzy Roman Kłosowski, Jan Matyjaszkiewicz oraz Alicja Wasilewska-Tartyłło, współtwórczyni kostiumów.

Nad cyfrową rekonstrukcja filmu czuwało studio filmowe Kadr, które jest producentem obrazu. - Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać na kolejnej premierze zrekonstruowanego cyfrowo filmu. Niestety, bardzo nam przykro, że pan Stanisław Lenartowicz nie doczekał tego dnia, ale został poinformowany (...) o tym, że rozpoczynamy rekonstrukcję jego dzieła - mówił Wojciech Kabarowski ze studia filmowego Kadr, które ma już za sobą rekonstrukcję 25 polskich filmów.

Cyfrową rekonstrukcję obrazu przeprowadziło studio filmowe TPS, a dźwięku - Toya Studios. Po raz kolejny rekonstrukcja cyfrowa polskiego filmu była współfinansowana przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej, który był również współorganizatorem uroczystej premiery.

- Cieszę się, że możemy kontynuować cykl premier po latach. Chciałbym podziękować Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za to, że dźwigają na swoich barkach ciężar tych pokazów i kinu Kultura za sprawną ich organizację - mówił przed pokazem filmu Grzegorz Molewski, szef projektu KinoRP.

Na liście kolejnych obrazów do rekonstrukcji obrazów znalazły się m.in."Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego, "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza, "Miś" Stanisława Barei, "Ucieczka z kina wolność" Wojciecha Marczewskiego, "Życie rodzinne" Krzysztofa Zanussiego i "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego.

Źródło: PISF