Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

J-23 znowu nadaje!

Data publikacji: 2012-01-20

„Stawka większa niż życie” cieszy się niesłabnącą popularnością, w samym minionym roku różne telewizje (TVP, Polsat, TV4) wielokrotnie wracały do serialu lub jego kinowej wersji. Nic więc dziwnego, że w filmowym świecie już od dawna planowano nakręcenie kontynuacji przygód Hansa Klossa i historii jego starcia z Hermannem Brunnerem.

Po wielu perturbacjach latem ubiegłego roku zaczęły się zdjęcia na planie filmu „Hans Kloss – Stawka większa niż śmierć” w reżyserii Patryka Vegi. Scenariusz Władysława Pasikowskiego obejmuje wojenną historię J-23 i jego oponenta, jak i wydarzenia z okresu PRL. W styczniu padł ostatni klaps na planie.

Uzdolniony reżyser jest perfekcjonistą. Każde ujęcie było szczegółowo planowane i ekipa nie mogła zejść z planu dopóki Vega nie był w pełni zadowolony. Podobno scenariusz jest najbardziej dynamiczną historią, z jaką się spotkał, stąd wielką wagę przykłada do scen akcji, strzelanin, scen batalistycznych. Co prawda jest to pierwszy film wojenny reżysera, ale za to spore doświadczenie z ujęciami pełnymi akcji zdobył na planie filmu i serialu „Pitbull”, szeroko komentowanego przed kilkoma laty.

Za plenery do filmu posłużyły między innymi miejscowości Kazuń pod Modlinem, Hel, Warszawa. Sceny w stolicy skupiły się na Pradze oraz w dawnej fabryce Norblina, gdzie kręcono walkę Klossa z niemieckim żołnierzem. Oprócz tego wykorzystano latarnię morską w Czołpinie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego oraz Zamek w Malborku.

W dawnym krzyżackim Zamku ekipa gościła między 28 a 30. listopada ubiegłego roku. Jak dowiedzieliśmy się od pani Beaty Stawarskiej, głównego specjalisty ds. marketingu Muzeum Zamkowego, pierwszego dnia kręcone były sceny na dziedzińcu z uczestnictwem bardzo wielu statystów i grup rekonstrukcyjnych. Pojawiło się sporo rekwizytów militarnych, armaty, pojazdy wojskowe, broń.

Drugiego i trzeciego dnia zdjęcia miały miejsce w zamkowych wnętrzach. Brali w nich udział wszyscy główni aktorzy występujący w filmie: Marta Żmuda-Trzebiatowska, Tomasz Kot, Piotr Adamczyk, Wojciech Mecwaldowski, Adam Woronowicz, Jerzy Bończak. Zabrakło oryginalnych odtwórców ról Klossa i Brunnera, Stanisława Mikulskiego i Emila Karewicza, jako że w Malborku kręcono wyłącznie sceny z czasów wojny, a więc młodości bohaterów.

„Aktorzy nie mieli zbyt wiele czasu, żeby cokolwiek zwiedzić” - pani Stawarska potwierdza opinię o perfekcjonizmie reżysera - „Mimo że warunki nie były łatwe, aktorzy pracowali od samego rana do nocy, tak długo, aż Vega był zadowolony”. Na szczęście ekipa produkcyjna zdążyła zakosztować nieco więcej uroków Zamku. „Ekipa przyjechała dwa dni wcześniej i była zachwycona Zamkiem. Wszyscy zachowywali się bardzo profesjonalnie, fantastycznie umieli poruszać się po historycznych przestrzeniach. Nie było żadnych problemów ze zmianami scenograficznymi na terenie Zamku” – wspomina pani Stawarska.

Premiera filmu planowana jest na 15. marca. Ma być połączeniem klimatu pierwowzoru z amerykańskim arcydziełem wojennym „Szeregowcem Ryanem” oraz tempem akcji prosto z przygód Jamesa Bonda. Musimy się jeszcze odrobinę uzbroić w cierpliwość. Poniżej można obejrześ materiał z palnu. Zapraszamy!

http://www.youtube.com/watch?v=MKG-SXXGMEI