Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

W ciemności bliżej Oscara

Data publikacji: 2012-01-19

„W ciemności” Agnieszki Holland znalazło się na skróconej liście kandydatów do Oscara. Czyli wśród zaledwie dziewięciu zagranicznych produkcji nominowanych do tej prestiżowej nagrody. Tym samym dziejący się w łódzkich plenerach film zwiększył znacząco swoje szanse w walce o amerykańską statuetkę. Ostateczny werdykt w tej kwestii poznamy 24 stycznia. Warto przypomnieć, że poprzednim polskim kandydatem, który zaszedł tak wysoko był „Katyń” Andrzeja Wajdy.

W filmie Agnieszki Holland głównym plenerowym bohaterem jest Łódź. „W ciemności” kręcono m.in. na podwórko przy ulicy Jaracza, w kanałach podziemnych, na terenach dawnego Litzmannstadt Ghetto, przy ul. Włókienniczej, na ul. Nowomiejskiej oraz przy Księżym Młynie.
 

Filmowcy nie po raz pierwszy znaleźli w Łodzi znakomite plenery:
„W podwórku przy Jaracza wystarczyło postawić szubienicę, żeby nakręcić dramatyczną scenę. Na Włókienniczej - wymalować kilka szyldów. Żadne inne zmiany - oprócz zamaskowania plastikowych okien - nie były konieczne, bo spora część łódzkiego centrum nie zmieniła się od czasów wojny.”
(źródło: lodz.gazeta.pl)
 

Zdjęcia do „W ciemnośści” kręcone były także na Starym Rynku w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Berlinie, Lipsku, Warszawie i Modlinie oraz w Piotrkowie Trybunalskim (Stare Miasto).
 

Najnowszy film Agnieszki Holland opowiada historię Leopolda Socha, złodzieja, który z przestępcy zmienia się w bohatera ratującego grupę Żydów z łódzkiego getta.
W rolach głównych zobaczyć można m.in. Kingę Preis, Agnieszkę Grochowską oraz Roberta Więckiewicza.
Premiera filmu odbyła się w styczniu 2012 roku.