Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Przedwojenna Warszawa w 3D

Data publikacji: 2012-01-11

Marszałkowską, Ogród Saski, Starówkę, eleganckie kamienice, szerokie trakty… czyli Warszawę w całym jej przepychu przedwojennej metropolii zobaczyć będzie można w filmie „Warszawa 1935”. Stanowi on pieczołowitą rekonstrukcję miasta z czasów, kiedy nazywano go Paryżem Północy. W dodatku - trójwymiarową. Prace nad projektem trwały ponad 3 lata, a efekty zobaczymy na ekranie już wkrótce.

Projekt "Warszawa 1935" odkrywa zupełnie nowe wyobrażenie o naszej niedawnej przeszłości. Dostępne stare fotografie ukazują jedynie zarys kształtu miasta, budując niepełne wyobrażenie o pięknie, kulturowym bogactwie i znaczeniu Warszawy zaledwie 75 lat temu.

Pierwsze taksówki, latarnie gazowe, asfaltowe drogi, piękne, niebezpieczne pierwsze wyścigi, Polska motoryzacja, polskie samoloty, moda i kanony urody, damy i dostojni panowie. Teatry, kina, sztuka i film. Czasy obfitujące w niczym nieskrępowane wizje rozwiązań technicznych i szalonego postępu, ale również pod wieloma względami analogiczne do obecnych. Wielki kryzys lat 30-stych, ze wszystkimi jego konsekwencjami. Trudna polityka, której efekty niestety znamy.

Projekt odbudowy Warszawy w technologii 3D jest dziełem studia Newborn Sp. z o.o. animacja i vfx z warszawskiej Pragi, którego założycielem jest Tomasz Gomoła i Ernest Rogalski.
Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Gomoła, który już w 2007 roku planował filmową rekonstrukcję prawdziwego ducha Warszawy i odtworzenie niepowtarzalnej atmosfery miasta,
Produkcja filmu rozpoczęła się ponad 3 lata temu i dziś zbliża się do dnia premiery. Poza niespotykaną skalą scenografii 3D, wiele wysiłku wymagało zebranie dokumentacji, odtwarzanie form architektonicznych i atmosfery jedynie w oparciu o dostępne fotografie.

Rekonstrukcja ówczesnych samochodów, tramwajów i bryczek również wymagała materiałów referencyjnych, do których dostęp nie był łatwy oraz długich poszukiwań i analiz. Najbardziej pomocnym źródłem informacji okazała się dla twórców filmu strona prowadzona przez prawdziwych miłośników i warszawskich pasjonatów zawiadujących od lat stroną www.warszawa1939.pl.
 

Projekt składa się z 3 części filmowych:
Część pierwsza - miejsce akcji: Śródmieście i ulica Marszałkowska
Część druga - Ogród Saski, aż do Starego Miasta.
Część trzecia - Tereny późniejszego getta w swojej pierwotnej formie.
 

Zwiastun filmu
Prezentacja w 3D
Rozmowa z twórcami projektu

Źródło: materiały prasowe/ warszawa1935.pl/PISF