Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Polska Syberiada

Data publikacji: 2012-01-10

Chabówka, Sierpc, Celestynów pod Warszawą, Sanok, Cedynia, okolice Nowego Targu oraz Krasnojarsk - to miejsca, w których rozgrywa się akcja najnowszego filmu Janusza Zaorskiego, „Syberiada polska”. Na ekranie zobaczymy m.in.: Pawła Krucza, Marcina Walewskiego, Adama Woronowicza, Urszulę Grabowską, Jana Peszka oraz Sonię Bohosiewicz. Premiera filmu zapowiadana jest na 24 lutego 2012.

Wkroczenie wojsk radzieckich podczas II Wojny Światowej i przymusowa deportacja Polaków na Syberię rozpoczęła, trwającą ponad 6 lat, śmiertelną odyseję dziesiątek tysięcy obywateli Rzeczpospolitej. O ich losach opowiada „Syberiada poplska”

Film w reżyserii Janusza Zaorskiego to nie tylko ważne przedsięwzięcie artystyczne. To również skomplikowana, rozbudowana produkcja, mająca na celu realistycznie odwzorować czasy II Wojny Światowej, warunki naturalne Syberii i okres 6 lat. By osiągnięty efekt był na najwyższym poziomie potrzebne było 45 dni zdjęciowych, rozciągniętych na cztery pory roku pomiędzy sierpniem 2010 a majem 2011. Większość zdjęć zostało nakręconych w Polsce, w Sanoku, Chabówce, Sierpcu i okolicach Celestynowa, gdzie pośród lasów powstał obóz Kalucze, miejsce zsyłki bohaterów. Najodleglejszą lokalizacją do której ekipa filmu wyruszyła był Krasnojarsk. Stolica najważniejszego obwodu syberyjskiego oddalona jest od Warszawy o 4468 kilometrów. Najbliższą lokalizacją był podwarszawski Celestynów, w którym przy użyciu blisko 480 metrów sześciennych drewna, zbudowano obóz Kałucze ( miejsce zsyłki bohaterów). Zdjęcia powstawały również w Cedyni oraz w lasach pod Nowym Targiem, Sierpcu. Ekipa filmowa zawitała także do Osiecka i Drewnicy
Dekoracja zaprojektowana przez wybitnego, polskiego scenografa Janusza Sosnowskiego i wybudowana przez rodowitych Górali w skali 1:1, jest jedną z największych jaka powstała w Polsce w ostatnich latach.

Oczywiście nie mogło również zabraknąć zdjęć na dzikiej i niebezpiecznej Syberii, gdzie ekipa filmowa udała się by nakręcić najważniejsze sceny plenerowe, oddające rozmach i grozę tamtejszej przyrody. Realizacja zdjęć na Syberii (była to pierwsza, w dziejach polskiej produkcji filmowej, wizyta ekipy filmu fabularnego na Syberii) wymagała wielomiesięcznych przygotowań. Zdjęcia do filmu realizowane były od stycznia 2010 roku, w czasie czterech pór roku i w różnych lokalizacjach.

„Syberiada polska” to epicka opowieść o Polakach, Ukraińcach, żydach, mieszkańcach polskiej wsi Czerwony Jar, których świat, w ciągu jednej nocy ulega kompletnemu załamaniu. Losy przesiedlonych obserwujemy z perspektywy młodego Staszka (Paweł Krucz), który trafia na Syberię wraz z ojcem (Adam Woronowicz), matką (Urszula Grabowska) i bratem (Marcin Walewski). Okoliczności zmuszają go do przewartościowania swojego życia i szybszego dorośnięcia. Będzie musiał bardzo szybko nauczyć się bezwzględnie walczyć o przetrwanie i podejmować decyzje których stawką będzie życie jego bliskich. Stanie również przed wyborem pomiędzy miłością do Żydówki Cyni (Agnieszka Więdłocha) a Rosjanki Lubki (Valeria Guliaeva). Razem ze swoimi towarzyszami niedoli rozpoczyna ciężkie zmagania o przetrwanie, w których najgroźniejszym przeciwnikiem okazuje się nie terroryzujące i knujące NKWD, a straszliwa, bezlitosna natura. Siarczyste mrozy w zimie, nieznośne chmary meszek latem. Śmiercionośny głód i szalejące epidemie wielu chorób. Jedyną szansą na przeżycie jest współpraca. Ponad historycznymi podziałami, wbrew narodowym uprzedzeniom. Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Buriaci, Czeczeni razem muszą stawić czoła swojemu przeznaczeniu.

Źródło: syberiadapolska.pl