Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Tragiczny grudzień

Data publikacji: 2011-12-12

Grudzień jest w Polsce miesiącem, który z jednej strony kojarzy się z Bożym Narodzeniem, ale z drugiej z tragicznymi wydarzeniami. Zbliżająca się, okrągła rocznica wprowadzenia stanu wojennego każe także pamiętać o tym co wydarzyło się w Trójmieście w grudniu 1970 roku. Tym właśnie wypadkom poświęcony jest poruszający film Antoniego Krauzego „Czarny czwartek”, który swoja premierę miał w 2010 roku.

Zrealizowana z rozmachem inscenizacyjnym, widowiskowa rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku powstała oczywiście w Trójmieście.

Za plenery do filmu posłużyły: Gdynia (ulica Janka Wiśniewskiego w okolicach stacji kolejki podmiejskiej Gdynia Stocznia, peron oraz kładka na torami kolei; ulica Morska; tunel na ulicy Podjazd; przejścia podziemne na perony i dworzec PKP; skrzyżowanie ul. 10 Lutego i Świętojańskiej; Kościół NMP - Kolegiata Gdyńska; Urząd Miasta Gdyni przy al. Piłsudskiego i parking przed Urzędem; Cmentarz Komunalny na Witominie; Szpital Morski im. PCK; wnętrza zabytkowego budynku Banku Polskiego na ul. 3 Maja 25; gmach Dowództwa Marynarki Wojennej; bloki przy ul. Steyera), Gdańsk (nieczynny Szpital Kliniczny na ul. Łąkowej), Warszawa (były gabinet Wiesława Gomułki w ex-gmachu PZPR).
Hala zdjęciowa, w której zbudowano scenografię (sala posiedzeń egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku, mieszkanie Drywów, gabinet J. Mariańskiego) mieściła się w budynku Dworca Morskiego w Gdyni.

Zwiastun filmu

Źródło: Film polski