Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Filmowy pomnik w Toruniu

Data publikacji: 2011-11-30

Film „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana ma swój pomnik w Toruniu. Znajduje się on na toruńskim rynku, a jego twórcami są poznańscy artyści Karol Furyk i Małgorzata Więcławska.

Większość sekwencji filmu „Prawo i pięść” rozgrywało się właśnie w Toruniu. Dlatego w 2007 roku dział promocji miasta, pod przewodnictwem Andrzeja Szmaka, ogłosił konkurs na instalację upamiętniającą znany obraz Jerzego Hoffmana.

Pomnik jest dokładną repliką wózka, którym filmowe bohaterki woziły swój dobytek. Opatrzno go tablicą pamiątkową, na której umieszczono nazwiska realizatorów filmu, przy czym pominięto przez nieuwagę nazwisko słynnego operatora Jerzego Lippmana.

Film "Prawo i pięść" powstał w 1964 r. Został wyreżyserowany przez Jerzy Hoffman i Edwarda Skórzewskiego. Główną rolę zagrał Gustaw Holoubek a na ekranie towarzyszyli mu m.in. Hanna Skarżanka, Ewa Wiśniewska, Wiesław Gołas i Zdzisław Maklakiewicz. Muzykę do filmu skomponował Krzysztof Komeda-Trzciński i jego autorstwa jest także skomponowana do słów Agnieszki Osieckiej ballada, którą śpiewa Edmund Fetting.