Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Piotrków Filmowy

Data publikacji: 2011-11-29

Co w Piotrkowie robił Marek Perepeczko? Dlaczego Elżbieta Czyżewska i Zdzisław Maklakiewicz spotykali się nocną porą na piotrkowskiej Starówce? W czyim łóżku spał Jan Englert? Jaki kłopot sprawiły piotrkowskie „kocie łby” Andrzejowi Wajdzie? Czy Robin Williams kręcąc film w Piotrkowie rzeczywiście miał sobowtóra? Na te i inne pytania związane z filmowymi dziejami trybunalskiego grodu odpowiada książka "Piotrków Filmowy".

22 listopada ukazała się książka "Piotrków Filmowy" autorstwa dziennikarki „Tygodnia Trybunalskiego” i Radia STREFA FM Agnieszki Warchulińskiej. Publikacja została napisana z myślą o uhonorowaniu wkładu Piotrkowa Trybunalskiego w rozwój zarówno polskiej, jak i światowej kinematografii. Na ponad 500 stronach przedstawia dzieje miasta widziane przez pryzmat nakręconych tu filmów, w oparciu o wywiady z reżyserami, aktorami, statystami i relacje z planów filmowych naocznych świadków.
Czytelnicy znajdą tu także wiele anegdot i ciekawostek z piotrkowskich planów. O tych ostatnich opowiadają m.in. Andrzej Wajda, Tadeusz Chmielewski, Agnieszka Holland, Jerzy Hoffman, Tadeusz Konwicki, Daniel Olbrychski, Ewa Wiśniewska, Robert Więckiewicz, Magdalena Zawadzka.
"Piotrków Filmowy" ma charakter albumowy, zawiera blisko 300 fotografii, wśród których znalazły się oryginalne fotosy filmowe ze zbiorów m.in. Filmoteki Narodowej oraz zdjęcia z piotrkowskich planów filmowych.
"Piotrków Filmowy" jest nie tylko pierwszym wydawnictwem poświęconym filmowym dziejom jednego z najstarszych polskich miast. To także pierwsza w historii trybunalskiego grodu publikacja, ukazująca się pod oficjalnym patronatem Filmoteki Narodowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Honorowy patronat nad książką objęły władze Województwa Łódzkiego: Marszałek Witold Stępień i Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur oraz Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.
Patronat medialny nad publikacją sprawują: Radio STREFA FM Piotrków, Tydzień Trybunalski oraz epiotrkow.pl.