Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Enigma rozszyfrowana po raz wtóry

Data publikacji: 2011-11-17

W ramach świętowania Dnia Niepodległości Urząd Marszałkowski i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zorganizowały wydarzenia związane z rozwiązaniem szyfru Enigmy, największego polskiego osiągnięcia z czasów II wojny światowej. Eksperci w czasie spotkania „Enigma na filmowo” starali się rozwiązać inną zagadkę – dlaczego Polacy w filmach o tej tematyce są zawsze pomijani??

Enigma, niemiecka maszyna szyfrująca, jest ciekawym tematem dla filmów szpiegowskich osadzonych w realiach II wojny światowej. Jednak Polacy nie występują tam wcale lub też są postaciami marginalnymi, a nawet – szpiegami kolaborującymi z Niemcami. Eksperci - Nicolas Courtois, kryptolog i wykładowca University College London, Marek Grajek, kryptolog i historyk, autor książki historycznej 2008 roku „Enigma. Bliżej Prawdy” oraz Marek Szymański, dziennikarz i wydawca, autor książki „Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale” - rozmawiali o kilku filmach, głównie amerykańskiej (alianckiej!) produkcji. Na warsztat wzięto m.in. „Enigmę” Michaela Apteda i „U-571” Jonathana Mostowa. Eksperci zgodnie uznali, że obrazy nie mają nic wspólnego z wydarzeniami historycznymi, a jedynie obierają Enigmę jako pewien symbol walki z III Rzesza i obudowują ją sensacyjną lub sensacyjno-romantyczną fabułą. Oczywiście, takie jest prawo twórców filmów fabularnych, zrozumiały jest jednak żal, a nawet oburzenie Polaków za takie nagminne przemilczenia roli Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zegalskiego w tym trumfie nad niemiecką kryptologią.
Na kontrze można jednak wspomnieć o polskim serialu „Sekret Enigmy” z 1979 roku, który z kolei wyróżnia się doskonałym przygotowaniem merytorycznym, nic dziwnego zresztą, bowiem dokumentacją historyczna zajmował się sam Marian Rejewski. Pozostaje wierzyć, że i amerykańscy filmowcy zechcą kiedyś stworzyć wielki fresk historyczny, w którym nie zabraknie Polaków.