Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dębki

Popiełuszko. Wolność jest w nas, Dzień Świra

Dawniej wioska rybacka, a obecnie osada letniskowa położona na Kaszubach, niedaleko Pucka, zagrała w jednym z najgłośniejszych filmów ostatnich lat. Chodzi o obraz ,,Popiełuszko. Wolność jest w nas''. Tytułowy bohater filmu - ikona ,,Solidarności’’, niepokorny ksiądz, symbol walki ze zniewoleniem komunistycznym - rzeczywiście wypoczywał w tej urokliwej nadmorskiej miejscowości w sierpniu 1983 r.

W czasach stanu wojennego Dębki znane były w kręgach opozycyjnych jako miejsce spotkań inteligencji warszawskiej z gdańską. Wytropiła te spotkania Służba Bezpieczeństwa i nasyłała latem patrole milicji i ZOMO, aby dokuczały przyjezdnym. - Milicjanci szli na przykład tyralierą przez pole namiotowe, wchodzili do domków letniskowych i legitymowali osoby związane z opozycją.

Na plaży w Dębkach powstały także nadmorskie sceny do kultowego filmu Marka Koterskiego ,,Dzień Świra''. To tutaj przyjechał odpoczywać główny bohater filmu, Adaś Miauczyński, w którego postać tak sugestywnie wcielił się Marek Kondrat. Adaś marzy o wielkiej miłości, przeżywa męki istnienia, ale plaża i szum fal nie przynoszą mu wcale ulgi.

Fotografia: Piotr Pabiański (uploaded by Zureks), licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0, Wikimedia Commons (Own work, http://www.winarium.pl)

Więcej w książce ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale''. Zamów książkę

Zobacz fragment filmu: