Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Biedrusko

Ogniem i mieczem, Dowód życia, Kazimierz Wielki

Żaden polski poligon nie może pochwalić się takim filmowym dorobkiem, jak poligon w Biedrusku pod Poznaniem. Warto o nim wspomnieć tym bardziej, że poligonowe plenery dostępne są dla zwiedzających. Większość scen powstawała bowiem w południowej – wolnej od artyleryjskiego ostrzału – części terenów wojskowych. W weekendy z uroków poligonu korzystają rowerzyści, miłośnicy nieskażonej przyrody oraz śladów historii. No i amatorzy słynnych produkcji filmowych.
 

Właśnie ze względu na unikatowe bogactwo flory i fauny oraz elementy krajobrazu stepowego – przypominające dawne wschodnie rubieże I Rzeczpospolitej – Jerzy Hoffman zdecydował się umieścić tutaj filmową akcję ,"Ogniem i mieczem'". W Biedrusku powstały wszystkie sceny bitewne, wiele potyczek, przejazdy husarii i tatarskich hord.

Blisko 2 lata później – na początku marca 2000 r. – ekipa filmowa z Hollywood kręciła w tym miejscu jedną z początkowych scen słynnej amerykańskiej produkcji pod tytułem "Dowód życia" (tytuł oryginalny: "Proof Of Life"). W głównych rolach wystąpiły hollywoodzkie megagwiazdy: Meg Ryan i australijski aktor Russell Crowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie: Jacek Mizgała, Marek Szymański

Więcej w książce ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale''. Zamów książkę!

Zobacz fragment filmu: