Sprawdź miejsca, gdzie kręcono filmy

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Cichowo

Dekoracje filmowe z Pana Tadeusza

O Cichowie mówi się dziś, że to najbardziej filmowa miejscowość w Polsce. Nad malowniczym jeziorem, pośród lasów, 40 kilometrów od Leszna – można zobaczyć w plenerze dekoracje filmowe wykorzystane przy produkcji ,,Pana Tadeusza'' w reżyserii Andrzeja Wajdy. To jedynie takie miejsce w Polsce.

W 1999 roku wybudowany przez górali folwark Soplicowo trafił wprost z planu filmowego niedaleko Józefowa pod Warszawą do malutkiego, urokliwego Cichowa w gminie Krzywiń, w województwie wielkopolskim. Ta filmowa dekoracja do adaptacji poematu Adama Mickiewicza jest prawdziwym scenograficznym majstersztykiem Allana Starskiego. Słynny scenograf stworzył Mickiewiczowskie Soplicowo na wzór autentycznych gospodarskich zabudowań z początku dziewiętnastego wieku.

Folwark z filmowej superprodukcji Andrzeja Wajdy stanął w pięknym miejscu – nieopodal morenowego jeziora otoczonego lasem, tuż przy starym sadzie. W filmowym folwarku tętni życie nie tylko dzięki tysiącom zwiedzających. Gospodarz Soplicowa Marek Pinkowski (zwany tutaj Podkomorzym) przygotowuje regularnie w stajni uczty i biesiady podobne do tych opisanych w ,,Panu Tadeuszu’’.

Fotografia: Miłosz Powązka, źródło: UG Kowiesy.

Więcej w książce ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale''. Zamów książkę!

Zobacz fragment filmu: